Domů     NOVINKY
Udržitelná věda z Budějovic
FOTO: Unsplash.com

Udržitelnost byla dřív jen mantrou nadstavby lepšího života pro dobro přírody, dnes se týká všech. Šest fakult Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dokonce společně chystá otevření bakalářského studijního programu „Management udržitelnosti“ pro lepší spolupráci mezi akademiky a neakademiky. .

To přispěje k rozvoji trvale udržitelného přístupu v praxi. Ale kromě toho na jihu Čech mají plné hard-disky výzkumů a technologií, které spojuje právě udržitelnost.

Cigaretové nedopalky jako zdroj toxických látek

Třeba zjišťují, jak závažný je problém toxického odpadu v podobě cigaretových nedopalků z hlediska společenské odpovědnosti. Ví se, že nedopalky obsahují řadu jedovatých chemických látek a přesto většinou končí v přírodním prostředí, kde kontaminují půdu, vodu a ohrožují ekosystémy.

Výrobci cigaret by měli přijmout větší odpovědnost za dopad jejich produktů na životní prostředí a podporovat iniciativy pro sběr a správné nakládání s tímto odpadem. Současně je důležité zvyšovat povědomí veřejnosti o této problematice a podněcovat lidi ke změně návyků.

V Laboratoři analytické a environmentální chemie PřF JU se studenti pod vedením Dr. Fojtíkové věnují výzkumu obsahu vybraných organických toxických látek v cigaretových nedopalcích a jejich následnému uvolňování do složek životního prostředí.

V červnu 2024 byl jejich výzkum publikován v časopise Environmental Science and Pollution Research a rovněž jej představili na SETAC Europe 34TH annual meeting ve španělské Seville.

 

Toxicita farmak v životním prostředí

Zásadně důležitá z hlediska společenské odpovědnosti a trvale udržitelného rozvoje je i problematika toxicity farmak v přírodních vodách. Řada farmaceutických látek používaných v humánní i veterinární medicíně se dostává do životního prostředí včetně povrchových i podzemních vod.

Tyto látky spolu s produkty jejich degradace mohou mít negativní dopad na vodní organismy a v konečném důsledku i na lidské zdraví. Proto je naprosto zásadní provádět důkladný výzkum, který zmapuje výskyt a míru toxicity kontaminantů.

Pouze na základě komplexního výzkumu a následné aplikace účinných řešení se může dosáhnout trvale udržitelného nakládání s vodními zdroji a ochrany ekosystémů.

A právě to studují v Laboratoři analytické a environmentální chemie PřF JU studenti pod vedením Doc. Klementové. Výsledky už byly několikrát publikovány například v časopise Environmental Science and Pollution Research.

Moderní technologie odsolování

Vědci a studenti z Katedry fyziky přírodovědecké fakulty (PřF JU, tým doc. Předoty), Ústavu chemických procesů (ÚCHP AV ČR, tým prof. Lísala), a Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT (tým prof. Malijevského) zkoumají počítačovými simulacemi slibnou technologií odsolování vody pomocí kapacitní deionizace.

Metoda používá porézní uhlíkové elektrody charakterizované velkým elektrochemickým povrchem. Ty, za použití elektrického pole, selektivně přitahují a propouštějí ionty vodného roztoku, a odstraňují je tak z roztoku.

Na rozdíl od jiných odsolovacích metod odsolená voda nemusí procházet skrze membránu, jako se děje u běžné reverzní osmózy, při která musí být voda pumpována proti tlakovému gradientu skrz membránu nepropouštějící ionty.

Ještě energeticky náročnější jsou pak odsolovací metody vyžadující ohřev vody – tedy získávání čisté vody destilací. Zajímavostí je, že kapacitní deionizaci použít i k opačnému cíli – vychytávat cenné ionty z roztoků, vzniklých např. loužením při chemické těžbě vzácných kovů, pro efektivní další zpracování.

Autor: Michal Maša

Související články
Společnost OpenAI slaví. Nedávno totiž světu představila nový model umělé inteligence o1-preview, která dokáže uvažovat jako člověk. Namísto běžných situací by však měla najít uplatnění především v profesionální sféře. Jedná se o první model z nové řady, který má ambici zlepšit schopnosti strojového uvažování a řešení složitých problémů – zejména v oblastech vědy, kódování nebo […]
Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních čtyři sta let. Podle odborníků je situace alarmující. „Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ uvedl autor nejnovější studie, Benjamin Henley. „Pokud si dáte všechny […]
Vědci z centra CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový senzor pro měření v rozmezí od 10 do 90 stupňů Celsia. Na revoluční technologii spolupracovali s odborníky ze Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Základem je nový grafenový derivát, díky kterému je senzor přesný a spolehlivý, zároveň […]
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá.   Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz