Domů     Příroda
Chaos v genomu umožnil kdysi žížalám přechod z moře na souš
Zdroj: Pixabay

Žížaly patří mezi kroužkovce, konkrétně náleží do podkmene opaskovců. Chaotické přeuspořádání chromozomů pomohlo kdysi těmto tvorům přesídlit z mořského prostředí do sladkovodního, a některým dokonce i na souš..

Mezi opaskovce se řadí maloštětinatci a pijavice. Známým zástupcem maloštětinatců je žížala obecná, která žije na souši, patří sem však i tak zvaní krvaví červi (Glycera), kteří se vyskytují převážně ve sladkovodním prostředí.

Ačkoliv vzhledově jsou si žížaly a vodní červi neuvěřitelně podobní, takže v obchodě s rybářským náčiním jen těžko odhadnete, zda tam prodávaní červi pocházejí z půdy či bahnitého jezerního či mořského dna, jejich genomy se liší.

Je to proto, že skupina červů, kteří před stovkami milionů let opustili oceány a dnes se řadí mezi opaskovce, zcela reorganizovala své geny, díky čemuž mnohé z nich nalezly nové místo na chromozomech.

„Opaskovci mají ze všech dosud studovaných zvířat nejpromíchanější genomy,“ říká Yi-Jyun Luo, evoluční biolog z Biodiversity Research Center, Academia Sinica, který se podílel na jedné ze tří studií kroužkovců, jež k tomuto závěru letos nezávisle na sobě dospěly.

Je genomická stabilita důležitá?

Záhadou zůstává, proč zástupci opaskovců tak masivní genetické přeskupení podstoupili, nicméně existují náznaky, že jim to pomohlo opustit mořské prostředí. „Mezi všemi těmito změnami a přechodem na nová stanoviště existuje jasná korelace,“ uvádí Rosa Fernándezová, evoluční bioložka z Institutu pro evoluční biologii CSIC-UPS, která vedla další studii týkající se kroužkovců.

„Vědci dlouho věřili v důležitost chromozomální stability pro reprodukci,“ vysvětluje Darrin Schultz, biolog z Vídeňské univerzity, který se taktéž podílel na jedné ze studií.

A pokračuje: „Když se poloviční genomy ze spermie a vajíčka spojí, tyto kusy DNA se obecně musí shodovat, aby embryo bylo životaschopné.“ Joana Meierová, evoluční bioložka z Wellcome Sanger Institute, která na žádné ze studií nespolupracovala, k tomu říká:

„Je to velmi překvapivé, že se něco takového událo, člověk by si myslel, že proti tomu půjde silný přirozený výběr.“ „Časné analýzy sekvencí zvířecího genomu navíc tuto představu podpořily,“ říká Thomas Lewin, který spolupracoval s Yi-Jyuan Luem.

Glycera, zdroj: WikiCommons by Hans Hillewaert

Rozsáhlé úpravy genomu

Zachování genového řádu, společné lokace genů na chromozomech, je pozorovatelné i u vzdáleně příbuzných zvířat, tomuto fenoménu se říká makrosyntenie. „Pokud se podíváte na genom čehokoli od houby přes korál až po strunatce, mnoho z nich má tuto strukturu konzervovanou téměř dokonale,“ vysvětluje Lewin.

To ovšem neplatí pro opaskovce, u nich došlo k tak extenzivním úpravám genomů, že makrosyntenie není u genomu žížaly a pijavice prakticky rozpoznatelná.

„Všechno se rozbilo a pak se zcela náhodně přeskupilo,“ říká Fernándezová. „Přinutila jsem svůj tým analýzu genomů různých opaskovců opakovat tisíckrát, výsledky byly stejné,“ dodává. Domnívá se, že genomy těchto raných mořských červů mohly být zvláště otevřené reorganizaci, na základě toho, jak to nyní mají jejich potomci, krvaví červi a nereidky.

Jejich chromozomy jsou totiž neuvěřitelně poddajné. Vědci zjistili, že geny rozptýlené mezi různé chromozomy se shlukují fyzicky blízko u sebe díky tomu, že se tyto chromozomy různě prohýbají a překrývají.

Osídlení nových prostředí

Makrosyntenie tak pro ně neplatí v rámci jednoho chromozomu, ale v širším pohledu přes větší skupinu chromozomů je dosažena díky tomu, že se mohou geny volněji pohybovat a přitom být stále pospolu. U jejich předchůdců zřejmě nastala tak zvaná „genomická katastrofa“, kdy došlo nejen k reorganizaci genů v jejich spletité DNA, ale mnohdy k jejímu úplnému roztrhání, a to včetně genů podílejících se na stabilitě genomu a buněčném dělení.

Opaskovcům nejen, že se podařilo tuto genomickou katastrofu přežít, ale dokonce následně dobyli i nová prostředí. Je možné, že to byly právě kousky vzdálených genů slepené dohromady, které jim pomohly zvládnout stresové faktory, jako jsou změny úrovně kyslíku, slanosti či ultrafialového světla ve sladké vodě či půdě oproti moři.

Vědci však nejsou zatím schopni určit, co bylo příčinou a co následkem. Tito červi však mohou být skvělými modely pro odhalování mechanismů genomové nestability a její tolerance. „Zachování genomické architektury zřejmě není tak zásadní, jak se dříve předpokládalo.

Ve skutečnosti může být tato stabilita u živočichů spíše výjimkou než pravidlem,“ domnívá se Luo.

Štítky:
Související články
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako nádherní příbuzní dnešních chobotnic, amoniti. Dokonce i zástupci savců, ryb a kvetoucích rostlin utrpěly vážný pokles populací a úbytek druhů. Jen jedna skupina tvorů […]
Příroda 15.6.2025
Je to vztah starý čtvrt milionu let. A přestože je jednostranný, je stále pevný. Štěnice domácí (Cimex lectularius), drobný parazit, který leckomu po nocích pije krev, je s lidmi už tak dlouho, že se z něj stal věrný společník celé civilizace. Podle nové studie publikované v časopise Biology Letters začala tato nevábná romance už před […]
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Příroda 12.6.2025
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů. Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem 3 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz