Domů     Zajímavosti
Jak Češi zvládají home office?
Pavel Polcar 5.1.2021

Dlouhodobý boj s koronavirem přináší také stále častější práci na bázi home office. Ačkoliv se ještě před zhruba rokem práce z domova považovala téměř výhradně za pozitivní benefit, nyní jsou podle odborníků někteří lidé z práce z domova vyčerpaní a mnozí by ocenili návrat do klidných a profesionálně vybavených kanceláří.

Ze snu o home office se pro leckoho stala noční můra. Nedostatek soustředění, špatné vybavení, pocit osamělosti nebo bezbřehé prolínání pracovní doby a soukromých aktivit jsou hlavní příčiny, které práci z domova dokážou znepříjemňovat. Vidina klidné kanceláře se tak leckdy stává vysněnou idylou.

Skutečně náročné období zažívají samozřejmě rodiče, kteří za sebou mají dlouhé měsíce s dětmi v domácí výuce, a vytvořit si nerušený prostor pro vlastní práci pro ně bylo téměř nemožné. Klidného pracovního prostředí se komplikovaněji obsahuje také ve sdíleném bydlení, kde z finančních důvodů obvykle žijí mladí lidé společně s dalšími spolubydlícími.

Na to, zda home-office pracovníkům vyhovuje, či ne, má vliv také samotná povaha jejich povolání. Pokud má zaměstnanec odměny z prodeje nebo dosaženého zisku, je pravděpodobnější, že je pro něj domácí rušivé prostředí ještě silnějším stresovým faktorem.

Výkon, jaký jsou lidé zvyklí podávat na pracovištích, se v domácím prostředí podává podstatně hůře, zejména pokud k tomu nejsou správně nastavené podmínky. Přizpůsobit si domov nepřetržité práci je přitom základ.

Stojí za to zaměřit se na denní rituály a odpovídající pracovní kout s kvalitní židlí a stolem. Vstát každý den ve stejnou hodinu, převléct se do relativně pracovního oblečení a zasednout na vyhrazené místo pro práci vypadá jako snadný úkol, přesto se mnoho lidí potýká s nestabilním režimem, který s trochou nadsázky končívá celodenní prací v pyžamu na gauči.

Byť se to může zdát jako drobnost, existuje stále víc případů, kdy lidé vyhlížejí návrat do kanceláří kvůli většímu klidu a lepšímu vybavení, jako jsou třeba ergonomické židle nebo polohovatelné stoly. .

Ty si již mnozí pořídili i do svých domovů. Míra home-office byla letos enormní a řada lidí si uvědomila, jaký vliv na jejich komfort má vhodný nábytek a správné držení těla,“ říká Kateřina Zaydlarová, ředitelka Centra zdravého sezení.

Velkou roli hraje také rozumné oddělení pracovního a soukromého života. Vyzkoušet lze například pravidlo, že ve chvíli, kdy se posadím k práci, začínám se věnovat pouze práci, a to alespoň na 30, ideálně 45 minut,“ doporučuje dále Zaydlarová.

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz