Domů     Medicína
S každodenní únavou bojuje mnoho z nás
Dagmar Garciová 4.8.2020

Ráno vstát z postele je pro některé již první překážkou začínajícího dne – bojují s únavou z nedostatku spánku, ne vždy totiž spí doporučených 8 hodin. Přes den práce, škola, brigády, rodina… A večer opět únavou padnout do postele a další den začít nanovo..

Problémy s únavou mají především osoby v produktivním věku, dokonce až třetina z nich. V případě, že se nejedná o únavu zapříčiněnou nějakým onemocněním, pak jde podle psychologa Dalibora Špoka o únavu způsobenou zásadními změnami v životním stylu člověka a nástupem technologií v duševní práci, s níž stále neumí lidé správně zacházet.

„Nemyslím tím technické obsluhování aplikací a nástrojů, ale především uvědomění si, že na rozdíl od minulosti jsou tyto aplikace daleko náročnější na pozornost a kapacitu našeho mozku. Vše je dnes snadné, vše můžeme dohledat, okamžitě vyřešit.

Nečekáme, jako před 30 lety, až nám za dva dny přijde odpověď na náš dopis nebo až nám za pár hodin někdo zvedne telefon. Tato rychlost a tyto možnosti ale zároveň představují obrovský tlak na mozek, který si neodpočine tak, jako dřív,“ vyjádřil se k problematice únavy Špok.

Když člověk vykonává fyzickou práci, pociťuje únavu přímo, a tak si dokáže lépe naplánovat přestávky. S duševní únavou je to ale složitější, protože tu nezaznamenáváme okamžitě, ale až v momentu, kdy přichází problémy s pozorností a soustředěním.

Odborníci tak doporučují dělat pravidelné přestávky, bez nich totiž není dlouhodobý výkon tak kvalitní, jak by měl být. Po 30-90minutovém fyzickém a psychickém výkonu člověk pociťuje únavu a je třeba si udělat přestávku pro další cyklus výkonu těla.

Zajímavostí je, že v 19. století vzniklo hnutí 8 : 8 : 8, jež propagovalo osm hodin pro práci, osm hodin pro spánek a osm hodin pro soukromý život zaměstnanců.

Jak zahnat únavu a zlepšit svůj výkon, je přitom tak jednoduché. Buď stačí po obědě 20-30minutový spánek, delší spánek nemá smysl, jelikož by byl utlumující, nebo si v práci dělat pravidelné alespoň 5minutové přestávky po 25 minutách.

Související články
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Antibiotika jsou názorným dokladem toho, že ani nápad pečlivě okopírovaný od přírody nemusí v rukou člověka fungovat stejně dobře a vytrvale. Účinnost těchto léků už nějakou dobu povážlivě klesá, a tak se hledají náhrady. Kde? Samozřejmě zase v přírodě. Slabiny antibiotik jsou především upozorněním, že bychom měli patenty přírody zkoumat podrobněji a v širších souvislostech. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz