Domů     Příroda
Sázení stromů kompenzuje produkci uhlíkových emisí
Dagmar Garciová 31.1.2020

26. leden byl uznán OSN v roce 1975 jako Světový den environmentálního vzdělávání s cílem zvýšit informovanost o potřebě ochrany životního prostředí. Změny klimatu jsou v současnosti každodenně diskutovaným tématem.

Existuje jednoduchý, levný a efektivní způsob boje se změnami klimatu – vysazení stromů..

Díky více než 130 000 jednotlivců a téměř 2 200 firem bylo v rámci projektu globální zalesňovací platformy Tree-Nation vysazeno 5 milionů stromů na čtyřech kontinentech. Od 1. ledna 2020 bylo zasazeno už více než 50 000 stromů.

Stromy ovlivňují život na Zemi dvěma základními způsoby. Společně s oceány jsou na planetě jedním z hlavních mechanismů zachycujících uhlík, především během své růstové fáze, kdy zachycují oxid uhličitý (CO2) z ovzduší a skladují ho.

Stromy také vyrábějí kyslík (O), jenž je nezbytný pro dýchání. Ve skutečnosti jsou to právě rostliny a řasy, jež dělají povrch naší planety obyvatelným. Země už nebude domovem pro budoucí generace, pokud bude nadále pokračovat současné tempo odlesňování a znečisťování moří a oceánů.

V průměru každý člověk vyprodukuje ročně kolem 6 tun CO2, a přestože napříč planetou existují rozdíly, podle Eurostatu je v Evropě průměrná roční produkce CO2 9 tun na hlavu. To je daleko více emisí CO2 než ve většině rozvojových zemí, kde průměrný člověk vyprodukuje jen 2 tuny ročně.

Tyto emise pocházejí hlavně z dopravy, průmyslu, výroby elektřiny a dalších aktivit.

Na nedávné konferenci OSN o změnách klimatu v Madridu (COP25) se země na tom, jak omezit emise skleníkových plynů, nedokázaly dohodnout. Dobrá zpráva je, že zatímco se vlády stále dohadují, každý jednotlivec může jednat a sázet stromy.

Možností, jak se zapojit, je řada. Nicméně větší garanci poskytuje zalesňování prostřednictvím projektů, které vedou profesionálové v chráněných oblastech a se speciálním výběrem druhů stromů. Platformy jako Tree-Nation umožňují vysazování stromů přes internet.

Tree-Nation v současné době řídí prostřednictvím spolupráce s místními subjekty více než 190 plantáží s 300 odrůd rostlin ve 33 zemích na 4 kontinentech, což je dosud nejširší dostupná nabídka. Online zasazení stromu přes web Tree-Nation je velice jednoduché.

Každý uživatel má svůj virtuální les, který může sdílet s ostatními uživateli a pozvat je, aby se připojili k zalesňovacímu projektu. Rovněž se nabízí možnost zasazení stromu jako dárek s osobním vzkazem obdarovanému.

Jakmile je strom vysazen, obdržíte url adresu, na které je mimo jiné vidět množství kompenzovaného CO2 a informace o zalesňovacím projektu včetně geografického umístění.

Související články
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze spustila nový bakalářský studijní program zaměřený na problematiku klimatických změn a minimalizaci jejich dopadů na společnost a přírodu. Program Omezování klimatických změn je navržen tak, aby ze studentů vyrostli skuteční experti připravení vyvíjet nové technologii a navrhovat udržitelné řízení zdrojů. Nový program nabízí unikátní kombinaci chemického, technologického a manažerského vzdělání, […]
Klíšťata rozhodně už dávno nejsou druhem, který by preferoval venkovské prostředí. Zlotřilí paraziti ovládli i města a jejich nebezpečnost se zde ještě zvýšila. V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou […]
V roce 1989 objevil dnes již zesnulý paleontolog Bill Mueller, spolu s amatérským sběratelem Emmettem Sheddem, ve formaci Cooper Canyon v severozápadním Texasu fosilie, které patřily novému druhu aetosaura, archosaurního plaza, který žil v období pozdního triasu (před 233 až 201 miliony let). Nepodařilo se jim však rozluštit jeho evoluční historii. Až nyní vědci přichází […]
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz