Domů     Medicína
Ze sympozia Plicní Rocháda: Pacienti přestávají být pasivní. Jsou aktivnější a zvídavější
Jan Martinec 29.10.2019

Pacient už není bezduchou loutkou pasivně přijímající pokyny lékaře, smířený s průběhem nemoci, ať už bude jakýkoli. V posledních letech jeho role sílí, je aktivní, zajímá se, zkoumá svoje možnosti a posouvá lékaře do role partnera, který je průvodcem jeho mnohdy závažné nemoci..

Lékař se musí změně klimatu přizpůsobit a nebát se s pacientem diskutovat. Tyto závěry zazněly při sympoziu Plicní Rocháda aneb Držte nemoci plic v šachu ve čtvrtek na XXI. kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti. Na sympoziu diskutovaly špičky českého plicního lékařství společně s onkology.

„Lékař musí kromě své schopnosti léčit umět s pacientem se smrtelnými nemocemi komunikovat. Máme k dispozici moderní léky, imunoterapeutické, biologické, které umí prodloužit život člověka s rakovinou plic i v metastatickém stadiu dvoj- až trojnásobně.

A máme před sebou lidi, kteří chtějí žít plnohodnotný život, a nyní tu šanci opravdu mají. Naším úkolem je povzbudit je, vyprovokovat v nich optimismus a bojovat společně s nimi o každý den hodnotně prožitého života,“ říká předseda organizačního výboru kongresu prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.

Na tom, že internet radikálně změnil postoje, informovanost a aktivitu pacientů s plicními onemocněními, se shodli všichni odborníci. „Mám rád informovaného pacienta, i když někdy těžce nesu, když brouzdá po laických webech a přichází s dezinformacemi.

Ale moje role lékaře spočívá ve vysvětlování, nabídnutí co nejlepší léčby a konečné rozhodnutí je vždy na pacientovi samotném,“ říká onkolog MUDr. Karel Cwiertka, Ph.D., z Onkologické kliniky FN Olomouc.

Informace, které si lidé načtou na internetu, ne vždy pasují na jejich nemoc, a proto je musíme společně s nimi filtrovat. Důležité je být partnerem a vysvětlovat, proč například pro ně není vhodný ten či onen lék, o němž se dočetli,“ dodal Cwiertka.

To se podle předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D., týká i takové nemoci, jako je idiopatická plicní fibróza, která se ve středním a vyšším věku začíná vyskytovat čím dál častěji a dříve se na ni příliš nemyslelo.

S rozvojem informovanosti pacientů, ale i lékařů jiných specializací, se nám přece jenom daří tyto pacienty diagnostikovat v časnějších stadiích nemoci,“ uvádí prof. Vašáková.

O zcela jiném přístupu a možnostech u smrtelných nemocí mluvil patolog prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D.

S lékaři jsme v úzkém kontaktu během léčby onkologických pacientů. Určujeme, o jaký druh nádoru se jedná, jak se vyvíjí, zkoumáme jej na úrovni molekul a lékař je podle toho schopen nasadit pacientovi patřičnou léčbu.

Do procesu léčby vstupujeme několikrát, například když dojde k recidivě nádoru a je třeba zjistit, zda došlo k mutaci a případně jaké. Telefonní čísla na naše klinické kolegy máme vytesaná v šedé kůře mozkové,“ říká prof. Ryška.

Plicní lékaři a onkologové se bavili i o začátcích léčby plicních nádorů, kde bojovali o prodloužení života pacienta o měsíc, maximálně dva. „Pneumoonkologie zažívá obrovský boom a věřím, že díky pokrokům v léčbě budeme moci pacientům nabídnout možnosti, o nichž se nám dříve ani nezdálo,“ doplňuje prof. Kolek.

Na sympoziu pořadatelé také představili možnosti, jak k pacientům dostat potřebné informace srozumitelnou formou. Ukázali informační portál přátelský k pacientům se závažnými nemocemi a jejich blízkým www.mojemedicina.cz, ukázali mimo jiné atlas v podobě stolního kalendáře, s jehož pomocí provází lékař pacienta prvním sdělením diagnózy a její charakteristikou.

Další článek
Související články
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
Antibiotika jsou názorným dokladem toho, že ani nápad pečlivě okopírovaný od přírody nemusí v rukou člověka fungovat stejně dobře a vytrvale. Účinnost těchto léků už nějakou dobu povážlivě klesá, a tak se hledají náhrady. Kde? Samozřejmě zase v přírodě. Slabiny antibiotik jsou především upozorněním, že bychom měli patenty přírody zkoumat podrobněji a v širších souvislostech. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz