Domů     Technika
Uplatní se malé modulární reaktory?
Pavel Polcar 25.10.2019

Přestože se malé modulární jaderné reaktory nachází teprve na počátku své éry, jejich výrobci už prezentují plány, kde všude by se mohly tyto zdroje uplatnit.

Prvotní ambicí je umožnit větší rozšíření jaderných zdrojů ve světě. Tím to ale nekončí, mohly by i odsolovat vodu v přímořských tátech, snižovat emise z provozu ropných rafinérií, vyrábět vodík, či pomáhat se stabilizací přenosové soustavy.

Americký výrobce malých modulárních jaderných reaktorů NuScale Power by měl do září 2020 obdržet od jaderného regulátora US NRC typové schválení své vlajkové lodě, malého modulárního reaktoru 50MW NuScale.

Vyrábět elektřinu by pak měl začít do roku 2025 v pilotním projektu v Utahu. Několik malých reaktorů pak společně nahradí výrobu jedné velké elektrárny.

Instalovaný výkon celé elektrárny je možné postupně zvyšovat přikupováním jednotlivých reaktorových modulů podle potřeby, což je i finančně výhodnější. Celý reaktorový modul i s kontejnmentem se dá vyrobit přímo u dodavatele a ve třech dílech odvézt na staveniště, čímž se výrazně omezují projektová rizika. Ambice malých modulárních reaktorů ale sahají mnohem dál.

José Reyes, technický ředitel společnosti, tvrdí, že malé reaktory od NuScale Power najdou uplatnění i v mnoha dalších oblastech. Jeden základní modul by podle něj mohl zásobovat vodíkem až 70 000 automobilů, nebo radikálně (až o 40 %) snížit emise CO2 standardní ropné rafinérie.

Díky velké provozní flexibilitě by malé reaktory mohly představovat lákavý vyrovnávací zdroj pro přenosové soustavy i pro vyrovnávací trhy s elektřinou. „Modul dokáže snížit elektrický výkon ze 100 % (60 MWe) na pětinu (12 MW) během deseti minut (pomocí přepouštění páry do kondenzátoru).

Opačně dokážeme výkon zvednout z dvaceti na sto procent během necelé půl hodiny,“ uvedl Reyes. Tepelný výkon reaktoru (200 MWt) lze z dvaceti na sto procent zvednout do 100 minut. To podle společnosti NuScale dělá z jejich modulu ideální doplněk obnovitelných zdrojů, především solárních farem.

Související články
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz