X

Úspěšné odebrání vzorků z planetky Ryugu

Japonské sondě Hajabusa 2 se podařilo odebrat vzorky z planetky Ryugu. Stalo se tak pomocí speciální hubice, která částečky z tělesa vysála podobně jako lux.

Sonda Hajabusa 2 doletěla k planetce Ryugu v polovině loňského roku. Poté zaparkovala na její orbitě ve dvacetikilometrové výšce nad povrchem. Nyní své stanoviště opustila a sestoupila blíže k povrchu a vysunula sběrnou hubici. Při kontaktu hubice s pevnou půdou z ní rychlostí 300 metrů za vteřinu vystřelil pětigramový projektil z tantalu. Hornina planetky se roztříštila a sonda tak úlomky mohla vysát. Následně aparát začal opět stoupat.
Japonská vesmírná agentura JAXA na základě přijatých telemetrických dat uvedla, že sonda je v pořádku a že její systémy pracují normálně. I tak ale průzkumníka čeká rozsáhlá prověrka jeho stavu, která potrvá několik dní.
Sonda podobný manévr provede ještě dvakrát. Japonští badatelé doufají, že následná analýza odkrytých chemických sloučenin přispěje k pochopení, jak vznikl na Zemi život. Zatím na povrch dopravila kontejner MINERVA-II 1 s dvojicí robotů pojmenovaných Rover-1A a Rover-1B a také německý přistávací modul MASCOT. Sonda nese ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2, přistání na povrchu je plánováno na červenec.