X

Největší včela světa

V Indonésii nalezla mezinárodní skupina vědců zástupce včely, která je až čtyřikrát větší než její běžně se vyskytující příbuzná. Hmyz, nesoucí jméno Megachile pluto, považovali odborníci za vyhynulý, naposledy byl totiž spatřen v roce 1981.

Včela nemá český název a svým vzezřením ani trochu nepřipomíná rozšířenou včelu medonosnou (Apis mellifera). Její kusadla jsou vskutku obří, díky čemuž než včelu připomíná spíše roháče obecného (Lucanus cervus).

Samice záhadné včely může dosahovat až 4 cm s rozpětím křídel přes 6 cm. Objevena byla roku 1858 britským přírodovědcem Alfredem Russelem Wallacem (1823-1913). Od té doby byla spatřena jen několikrát a věda tak o tomto zástupci z rodu čalounic téměř nic neví.

Tento vědecký objev dává naději, že uvnitř indonéských pralesů – nedotknutých člověkem – ještě stále může existovat celá populace tohoto neobvyklého hmyzu. Odborníci se nyní jen obávají nájezdů sběratelů čehokoli unikátního. Nezbývá, než doufat, že se „raja ofu“ neboli „král včel“, jak hmyz nazývají domorodci, dokáže o sebe postarat a člověk nebude stát za vyhynutím dalšího druhu.