X

Úspěšný test rakety Falcon Heavy

Byl to bezesporu úspěch, který do budoucna otevírá nové možnosti při cestách do vesmíru. 6. února 2018 ve 21:45 SEČ odstartovala s kosmodromu Canaveral raketa Falcon Heavy soukromé společnosti SpaceX.

A téměř vše dopadlo podle plánů.

Raketa do kosmu vynesla i červený kabriolet Tesla. Ten se dostal na heliocentrickou dráhu protínající mimo jiné oběžnou dráhu Marsu.

“V rudém autě na rudou planetu,” znělo motto, které vyhlásil zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk. Falcon Heavy je nejsilnějším raketovým nosičem současnosti. Jeho hlavní výhodou by mělo být, že bude plně návratový.

Dva boostery skutečně téměř synchronně přistály podle plánu. Jen centrální stupeň se na určené místo netrefil a spadl do moře.

Dva ze tří motorů se mu totiž nepodařilo zažehnout. Starman sedící ve sporťáku Tesla Roadster se zatím může vydat tam, kam se zatím žádný člověk nedostal a zřejmě jen tak nedostane.

Doputovat by měl až k hlavnímu pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. K Zemi by se měl přiblížit opět v roce 2020.

Než jej postupem času poškodí vesmírná radiace, může si číst v Adamsově Stopařově průvodci po galaxii či poslouchat hudbu Davida Bowieho. Úspěšný test rovněž ukázal, že těžiště výzkumu vesmíru se z veřejnoprávních agentur pomalu přesouvá do soukromých rukou.

Schopnost návratu jednotlivých stupňů také mimo jiné znamená podstatné zlevnění letů do kosmu.