X

Zlínská zoo slaví další úspěch se supy

Zlínská zoologická zahrada odeslala do Bulharska celkem čtyři supy bělohlavé (Gyps fulvus), kteří budou vypuštěni do volné přírody v okolí pohoří Stara Plania.

Zoo je zapojena do projektu již od roku 2009. Od té doby se jim podařilo předat již pět supů. Pokud se podíváme na aktuální mláďata, která odcestovala do Bulharska, tak tři z nich byla odchována přímo ve Zlíně a jeden v pražské zoo, kde se o mládě starali náhradní rodiče. Supy ale necestovali napřímo. V Brně si je převezmou pracovníci z ochranářské organizace Green Balkans a až poté budou převezeni do Bulharska, kde budou na půl roku umístěni do aklimatizační voliéry. Až poté odborníci supy vypustí do volné přírody.

Stávajícím pěti jedincům se v bulharském pohoří daří dobře. Podle informací se jim dokonce podařilo v březnu zahnízdit. Jednalo se navíc o první hnízdění supů na středním Balkáně po bezmála 50 letech. Samice byla vypuštěna v listopadu roku 2012 a vytvořila pár se samcem ze Španělska. Snesené vejce leželo na zemi, a tak jej ochranáři odebrali a převezli do líhně v záchranném centru. Vejce bylo opravdu oplozené a vylíhnuté mládě poté ochranáři umístili v centru pod náhradní rodiče.