X

Agrese či smutek? Jednotlivé druhy alkoholu vzbuzují rozdílné emoce

Nedávná vědecká studie zveřejněná zdravotnickou organizací Public Health Wales potvrdila předpoklad, že se druh alkoholu výrazně podepisuje na způsobu chování v podnapilém stavu. Agresi prý vzbuzuje zejména tvrdý alkohol. 

Pokud upřednostňujete víno či pivo před tvrdým alkoholem, máte menší šanci, že se s někým poperete, jen si možná trochu zapláčete. Rozsáhlá studie 30 tisíc testovaných lidí ve věku od 18 do 34 let totiž odhalila, že 17 % lidí při pití červeného vína pociťuje smutek, zatímco agresi jen něco málo přes 2 %. Bílé víno zaznamenalo shodu s pivem, když oba druhy alkoholu vzbuzovaly pocit lítosti u 9 % testovaných lidí.

Takzvaný tvrdý alkohol je zcela odlišnou kapitolou. Čtvrtina respondentů si po jeho popíjení zapláče a třetina testovaných dokonce pociťuje narůstající agresivitu.

Svou roli samozřejmě hraje i množství vypitého alkoholu. „Nízké množství alkoholu vyvolává spíš euforizační efekt, vyšší množství zase tlumivý. Když se ale podíváme na výsledky studií, můžeme s poměrně velkou mírou evidence říci, že i relativně malé množství alkoholu reprezentuje pro určitou skupinu lidí riziko, ať už jde o poškození orgánů nebo komplikace psychického stavu,” řekl profesor Michal Miovský z Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.