X

Pozor! Závažnost mužské “rýmičky” je nyní vědecky potvrzena

V našem okolí pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal vtipy o mužském “umírání na rýmičku”. Jenže pozor! Nová vědecká studie z Kanady odhalila, že nachlazení muži trpí skutečně více než jejich něžnější protějšky.

 

Kanadský lékař Kyle Sue z Memorial University v Newfoundlanduse se stal po zveřejnění své nejnovější studie v časopise BMJ medical journal hrdinou pro všechny muže s plnými nosy a teplotou 37,1°C. Zjistil totiž, že muži mají horší imunitní systém, při nachlazení horší symptomy, a tím pádem jsou i více ohroženi na životě.

Tento fakt pravděpodobně souvisí s hormonálními rozdíly – mužský hormon testosteron imunitní systém potlačuje, zatímco ženský hormon estrogen imunitní systém chrání.

Abychom však byli spravedliví, je třeba zmínit i kritiku této studie. Ta souvisí zejména s tím, že u testovaných mužů nebylo uvedeno zda kouří, pijí alkohol apod. Navíc Kyle Sue nebral ohled na věk mužů, který je podle některých odborníků rovněž podstatný.

Sám Kanaďan si ovšem stojí za svým a své prohlášení pro média uzavřel slovy: “Doufám, že až budou muži příště kritizováni, že přehánějí, budou moci říct: ‚Hele, podívej se na tenhle výzkum, ukazuje, že to není pravda. ”