X

Až třetina Čechů se vyhýbá návštěvě očního lékaře

Optimální frekvence návštěv očního lékaře je jednou za dva roky. Preventivní prohlídky ale podle průzkumu očních klinik zanedbává třetina Čechů. Důvodem, proč riskují zdraví svých očí, je ve většina případů strach.

Ten je přitom zbytečný, podle odborníků stačí pacienty lépe informovat o tom, co je v ordinaci čeká.

Bolest, která je hlavní příčinou strachu, to ale není.

Vyšetření očí se vyhýbáme podvědomě, protože v sobě máme zakódováno, že sahat do oka je nepřirozené a jeho sebemenší poškození může skončit slepotou.

„V našem podvědomí jsou uloženy zkušenosti s bolestí oka způsobenou nepatrným smítkem, šťouchnutím, průvanem nebo ječným zrnem, a téhle bolesti se přirozené vyhýbáme.

Hlavní roli ale hraje především strach z neznámého,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek z Mostu. Obavy pramení především z nedostatku informací o tom, jak se vyšetření zraku odehrává. „Jde o strach z lékařského vyšetření obecně.

Pacient se bojí, protože neví, co se s ním bude dít. Strach má ale i z toho, co se dozví. Lékař by měl proto pacientovi podrobně vysvětlit, jak bude vyšetření a případná léčba probíhat.

Pacient by měl zase k lékaři pojmout důvěru,“ říká docentka MUDr.

Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Strach je emoce, která velmi sugestivně působí na naše představy a může tak způsobit zvýšenou přecitlivělost, úzkost, nedůvěru a podrážděnost, ale rovněž i fyzické projevy, jako jsou poruchy spánku nebo zvracení.

Lékaři se mnohdy setkávají s nejrůznějšími „nouzovými“ řešeními, kdy si pacienti namísto návštěvy oftalmologa raději sami pokusí diagnostikovat svou oční vadu a volí pohodlnější řešení.

„I když nám zrak slábne a přestáváme vidět třeba nablízko, volíme často tu nejsnadnější cestu. Provedeme samovyšetření a koupíme si čtecí brýle v hypermarketu, protože je to rychlé a levné,“ říká psycholog Křenek.

Obcházení preventivních vyšetření je přitom tím největším rizikem.

Mnohé oční choroby mohou mít plíživý začátek a nelze je odhalit jinak než právě při preventivní prohlídce.