Domů     .Top
Sonda ESA zaznamenala vysílání NASA z Marsu
21.stoleti 6.8.2012

Dnes ráno v 7:14 h středoevropského času zachytila sonda ESA Mars Express signál ze stanice NASA MSL (Mars Science Laboratory), která dopravila na povrch Rudé planety vozidlo Curiosity o velikosti automobilu.

Nyní zachytila pro změnu sledovací stanice ESA New Norcia signál přicházející přímo od sondy NASA, která je u Marsu vzdáleného 248 miliónů kilometrů.

Podpora ESA přistávající sondě NASA MSL tak byla tímto klíčovým krokem zkompletována. Signály zachycené a uložené sondou Mars Express během přistávacího manévru MSL byly nyní odvysílané a úspěšně dorazily do střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.

Záznam celého rádiového spektra vysílaného z mise NASA byl uložený na palubě Mars Expressu a následně byl počínaje 8:15 h středoevropského času odvysílaný na Zemi. Zaznamenané signály byly následně předány do Laboratoře tryskových pohonů NASA v kalifornské Pasadeně, a to bezprostředně poté, co je obdrželo středisko ESOC. Podobné zachycení vysílaných dat provedla pozemní stanice New Norcia v Austrálii – a také ona je ihned předala NASA.

Sestup a přistání robota Curiosity bylo sledováno také vlastními sondami NASA Odyssey a MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), přičemž potvrzení o úspěšném přistání získala NASA přímo skrze automat Odyssey v 7:31 h středoevropského času.

„Gratulujeme našim kolegům z NASA k úspěšnému přistání,“ uvedl při této příležitosti vedoucí operací slunečních a planetárních misí v ESA Paolo Ferri. „Tým mise Mars Express tak vítá nového kamaráda ve svém sousedství!“.

Sonda Mars Express zachytila signály MSL zhruba deset minut před vstupem do atmosféry: v době, kdy se pohybovala rychlostí 21 tisíc kilometrů za hodinu.

„Sledovali jsme MSL zhruba 28 minut a pak jsme ztratili – přesně dle očekávání – kontakt. Stalo se tak jen několik okamžiků předtím, než se robot Curiosity dotknul povrchu planety v kráteru Gale,“ dodává manažer operací sondy Mars Express Michel Denis.

„NASA tak má nyní k dispozici cenná data a my jsme nesmírně potěšeni, že jsme mohli poskytnout podporu během příletu Curiosity na Mars.“

Signály, které Mars Express zaznamenal a které zachytila stanice New Norcia, obsahovaly kromě jiného přesné informace o rychlosti a vektoru letu MSL. Stejně tak obsahovaly informace o přesném načasování kritických operací během přistání – například otevření padáku, odhození tepelného štítu nebo oddělení vozidla od přistávací plošiny.

Data jsou nesmírně cenná pro vědce, kteří budou rekonstruovat sestupový profil sondy: to pomůže zpřesnit a vylepšit jednak modely atmosféry Marsu a jednak zvýšit šance na úspěch či přesnost přistání budoucích misí.

Signály zachycené a zaznamenané sondou Mars Express budou automaticky odvysílané během dnešního dne ještě dvakrát: a to skrze stanice New Norcia a Cebreros ve Španělsku. Tak bude zajištěna jejich maximální úplnost a přesnost.

– TZ ESA ČR –

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz