Nevyspaný mozek je aktivnější

Snad každý z nás zažil někdy zvláštní jev, který následuje po probdělé noci. I přes to, že mozek nedošel kýženého odpočinku, je vír našich pocitů a myšlenek o poznání intenzivnější. Po stopách tohoto jevu se nedávno vydal italský neuropsycholog Marcello Massimini  univerzity v Miláně.

Massimini se sledoval několik pokusných osob v době 2,8,12 a 32 hodin po probuzení. Tedy, přesněji řečeno: nesledoval osoby, ale jejich mozky. A dokonce ani jejich mozky celé, ale konkrétní oblast v prefrontálním kortexu. Tuto část mozku se snažil vyprovokovat k aktivitě „pošťuchováním“ skrze lebeční kosti prostřednictvím metody transkraniální magnetické stimulace.

A výsledky? Méně odpočatý mozek reagoval na „šťouchance“ s podstatně větší intenzitou, než mozek odpočatý. Mezi neurony se začaly vytvářet synapse v podstatně větším počtu. Rubovou stránkou tohoto procesu je však  jejich opětovné rozpojování. Massimiho pokus však dokáže zajímavě vysvětlit skutečnost, že pacienti trpící depresí vykazují zlepšení poté, co je jim odepřen spánek. Na druhou stranu epileptici jsou schopní vydržet podstatně větší dávky  absence spánku.

Michal Andrle se představuje:

Redaktor 21. století.
Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Články, 21.Století, Medicína, Psychologie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Nevyspaný mozek je aktivnější

  1. Stanislav Kaštánek napsal:

    Asi mám mozek příliš vyspalý nebo nějak rozpojený. Nechápu, co je v článku :“Rubou stránkou tohoto procesu je však jejich opětovné rozpojování.“
    Zatím mi zní jako , že „Druhou stránkou tohoto procesu..“.
    Snad je to myšleno jako rubem nebo rubovou stránou tohoto procesu. Čeština má velmi jemné rozdíly, třeba vřítit se k někomu a vřitit se někomu je významově hodně odlišné.

  2. Stanislav Kaštánek napsal:

    A hned jsem byl potrestaný za hnidopišení, opravuji svou chybu : ..rubovou stranou tohoto procesu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>