Ptáci jsou nejbližší příbuzní želv

Evoluční vývoj želv byl pro vědu stále nejasným a tak si na něj posvítili genetici z Bostonské univerzity v Massachusetts. Svým výzkumem vyvrací dřívější domněnku, že se želvy  vyvinuly ze společného předka pro hady a ještěry. Bostonští vědci totiž tvrdí, že nejbližší příbuzní želv jsou ptáci a krokodýli. Vědci své tvrzení opírají o analýzu želvího genomu a další 1000 vzorků DNA všech hlavních linií plazů. Ukázalo se, že genetické stopy vedou k prapředkovi archosaurům, kteří jsou společným prapředkem pro krokodýly i ptáky. Archosauři se pravděpodobně objevili během permu či ve spodním traisu a velký rozkvět zažili především během druhohor, kdy byli dominantními suchozemskými obratlovci.

Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Články, 21.Století, Evoluce, Příroda, Živočišná říše. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Ptáci jsou nejbližší příbuzní želv

 1. Tinny napsal:

  Nejbližší příbuzní želv jsou krokodýli… řekl bych. Hlavně po této studii to vyplývá. Čiže: „Ptáci jsou nejbližší příbuzní krokodýlů“.

  • Jendar napsal:

   To si nemyslím. Nejstarší příbuzný neznamená, že se z něj postupně vyvinuli, ale třeba, že se v jednu chvíli oddělilo několik větví a z nich ptáci, krokodýli a želvy. Čiže všichni tito tři mají společného předka.

   • tinny napsal:

    jenže želvy se odděli dříve a teprve později se krokodýli oddělili od zbylých archosaurů. Krokodýli a ptáci jsou si nejblíže, blíže než želvy a ptáci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>