Co je tajemný Higgsův boson?

Pod pojmem Higgsův boson se skrývá zatím stále hypotetická elementární částice hmoty, kterou poprvé předpověděl britský fyzik Peter Higgs (*1929). Je to jediná částice z tzv. standardního modelu částic, kterou fyzici pouze předpokládají, ale důkazy o její existneci stále chybějí.

Higgsův boson přitom hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních elementárních částic, a tudíž vlastně ve vysvětlení původu celého vesmíru.

Zatím žádný experiment stoprocentní výsledky nepřinesl, i když některé byly více než nadějné. Do konce letošního roku by vědci rádi za pomoci velkého hadronového urychlovače (LHC) zjistili pravdu. O tom, zda se jim to podaří, můžeme zatím stále jen spekulovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Video, 21.Století, Fyzika, Svět elemetárních částic. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Co je tajemný Higgsův boson?

  1. Valonis napsal:

    Dr. Don Lincoln z Fermilabu nám říká: I’d like to stress that we believe the top quark is not more massive because it’s bigger. It’s not. In fact, we believe that both the top quark and the electron are exactly the same size. The top quark is more massive than the electron simply because it interact more with the Higgs field.
    V podstatě nám tím dr. Lincoln říká: hmotnější částice mají větší hmotnost, protože s Higgsovým polem více interagují Kardinální otázka proč mají některé částice větší hmotnost se pouze mění na: proč těžší částice více interagují s Higgsovým polem. Ta zůstává nezodpovězena! Neřekl bych, že tím je otázka původu hmotnosti částic zodpovězena.
    Vraťme se k výkladu dr. Lincolna: Higgsovo pole připodobňuje k vodnímu prostředí: vodní masu tvoří molekuly vody H2O a Higgsovo pole tvoří coutless Higgsů. Z čeho jsou „vyrobeny“ Higgsy Lincoln neví; u vody to aspoň víme. Celá ta konstrukce mi silně připomíná Sokratovo kvartonové kontinuum. Také ono tvoří „základ všeho“ hmotného a je také původcem všech hmotných částic. Nespokojí se však jen s kostatováním, že hmotnost částic je dána nespecifikovanou interakcí s Higgsovým polem, ale dělí částice podle struktury vakantů na singlony, duony, triony atd. a detailně zdůvodňuje všechny fyzikální vlastnosti, (včetně té hmotnosti), existujících elementárních částic.Vědcové však ‘pro stromy nevidí les’. Rozbíjejí ve velkém vakuové kvartony ve svých monstrózních coliderech a netuší, že vlastně ve velkém likvidují Higgse, neboť funkčně Higgs = kvarton. Pro zájemce více o tom na http://qarton.sweb.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>