Dinosauři žili v ohnivém světě

Dinosauři, zvláště jejich obří formy, vypadali na první pohled velmi neohroženě. Řada býložravců či vrcholových predátorů skutečně nejspíše neměla zásadní nepřátele. Ovšem jen v říši živé. Podle posledních výzkumů byli během období křídy (145 – 65 mil. let) všichni živí tvorové ohrožování velkým množstvím rozsáhlých požárů.

Vědci, zkoumající procesy v živé i neživé přírodě v dávné minulosti, musí velmi podrobně zkoumat jednotlivé vrstvičky hornin. Jsou-li vrstvy dobře zachované, dokáží v nich vědci číst podobně, jako kdyby obraceli zpět stolní kalendář. Při průzkumu vrstev z druhohorní křídy roztroušených po celém světě se podařilo objevit mnoho nenápadných, ale velmi důležitých vrstviček tvořených dřevěným uhlím. Pro vědce to znamená jediné. Během křídy byl svět zachvacován častými požáry.

Z hlediska chemika není hoření ničím jiným, než velmi prudce probíhající oxidace nejrůznějších látek, při níž se uvolňuje velké množství energie. Každý, kdo se někdy pokoušel roztopit oheň v kamnech také dobře ví, že pro spuštění této reakce je přítomnost kyslíku limitujícím faktore: proto musíme do rozhořívajícího se ohýnku foukat. Během křídy však nebylo nic takové třeba. Běžná úroveň koncentrace atmosférického kyslíku byla až o 21% vyšší, než je dnes. Jiskra z blesku či činnosti vulkánů se pak velmi podobala jiskře v sudu se střelným prachem.

Prof. Andrew C. Scott z Royal Holloway University v Londýně, který byl vedoucím srovnávacího projektu, upozorňuje, že objev jeho týmu výrazně proměňuje naše dosavadní představy o životě v posledním období druhohor:  “Až do dnešní doby bral význam vlivu požárů na životní prostředí během křídy  v úvahu jen málokdo.  Požáry neničily jen vegetaci, ale urychlovaly též erozi půdy a stály u zrodu záplav, které následovaly po bouřích.” Život v tropickém ráji křídy tedy skutečně nebyl idylický.

Michal Andrle se představuje:

Redaktor 21. století.
Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Články, 21.Století, Historie, Paleontologie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Dinosauři žili v ohnivém světě

 1. Silikonek napsal:

  http://zmeny-klima.ic.cz/ledovce-a-klima/ledovce-2-dil/doby-ledove-kyslik-v-atmosfere.jpg
  množství kyslíku během vývoje života na Zemi sotva převýšilo 21%, což byla poměrně stabilní hodnota asi 500 milionů let. Nárůst kyslíku o 21% v době dinosaurů na grafu nevidím

 2. Silikonek napsal:

  Našel jsem graf s lineární stupnicí a těch 21 % O2 navíc tam je asi až na 33% O2
  http://geology.com/usgs/amber/oxygen-level-chart.gif

  • Michal Andrle napsal:

   Dobrý den,

   mockrát děkuji za upozornění. Věc jsem si několikrát prověřoval a pravda je na Vaší straně. Koncentrace 02 byla v inkriminovaní periodě mnohokrát zvyšovaná (tedy výše, naž je dnešních 21%), „o 21%“ to však nebylo. Bohužel se mi podařilo chybně přeložit centrální větu z následujícího textu:

   http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S019566711200016X

   Za chybu se omlouvám.

   Michal Andrle

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>