Internet mění naši paměť

Způsoby zacházení s informacemi, které se staly v minulosti, poznaly v dějinách lidstva několik zásadních předělů. Vynález písma, vynález knihtisku a… ano, samozřejmě existence přístupného internetu. Jak přesně mění internet způsob, jímž náš mozek zachází s informacemi, zkoumala psycholožka z Columbia university Betsy Sparrowová.

Výsledky jejího několikaletého zkoumání nebyly vlastně zas až tak příliš překvapivé. Internet podle ní proměňuje naši paměť tak, že vlastně vytváří jakousi kolektivní “externí paměť“. Informace nemusíme skladovat prostřednictvím namáhavě vytvořených synapsí mezi neurony v našem mozku, ale svěřujeme se do moci silikonových čipů a internetových vyhledavačů. Znamená to tedy, že díky internetu „hloupneme“?

Sparrowová je toho názoru, že jistě ne. „Paměť je ve skutečnosti mnohem širší schopnost a nelze ji vyčerpat pouhým memorováním. V současné době stojí před naší pamětí úkol, jak se k informaci co nejefektivněji dostat,“ vysvětluje optimisticky psycholožka.

Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Články, 21.Století, Internet, Psychologie, Zajímavosti. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Internet mění naši paměť

  1. Petr Novák napsal:

    Občas mě udivuje,na co všechno jsou dnes náročné a zdlouhavé výzkumy.Přitom se stačí podívat kolem sebe a logicky se zamyslet!!
    Na to nejsou potřeba výzkumy!!Lidé opravdu hloupnou,a nejen díky internetu,počítačům,mobilům…prostě technice.Jsme čím dál pohodlnější a línější!Přesně podle scénáře stejnojmenného filmu Absurdistán!Jak tohle skončí..?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>