Komentáře k příspěvku: Nejnovější výzkum Co vidí v oku třetí buňky? http://21stoleti.cz/blog/2011/11/18/nejnovejsi-vyzkum-co-vidi-v-oku-treti-bunky/ VĚDA KTERÁ VÁS BUDE BAVIT Wed, 16 Apr 2014 17:57:54 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.0.3 Od: Vladimír Andělhttp://21stoleti.cz/blog/2011/11/18/nejnovejsi-vyzkum-co-vidi-v-oku-treti-bunky/#comment-1267 Vladimír Anděl Thu, 06 Sep 2012 11:41:04 +0000 http://21stoleti.cz/?p=17998#comment-1267 Prosím - když doporučujete odbornou literaturu a semináře, můžete doporučit něco konkrétního? Vůbec netvrdím že vím něco víc, jen se o to zajímám a rád bych si něco dalšího přečet. Netvrdil bych že Cree je nejlepší, těch dobrých výrobců je víc a jejich ledky jsou srovnatelné. Dost toho dělá Philips Luminides - koukněte na jejich řadu Rebel a taky Osram - jejich novinka Oslon square s parametry o málo lepšími než Cree XPG - no pravda Cree už mezi tím dělá XPG-2. Ty ledky Osram jsem taky zkoušel. Bohužel zázraky se stále nedějí - teple bílá je stále stejně růžová :-( Prosím – když doporučujete odbornou literaturu a semináře, můžete doporučit něco konkrétního? Vůbec netvrdím že vím něco víc, jen se o to zajímám a rád bych si něco dalšího přečet. Netvrdil bych že Cree je nejlepší, těch dobrých výrobců je víc a jejich ledky jsou srovnatelné. Dost toho dělá Philips Luminides – koukněte na jejich řadu Rebel a taky Osram – jejich novinka Oslon square s parametry o málo lepšími než Cree XPG – no pravda Cree už mezi tím dělá XPG-2. Ty ledky Osram jsem taky zkoušel. Bohužel zázraky se stále nedějí – teple bílá je stále stejně růžová :-(

]]>
Od: MAZAVhttp://21stoleti.cz/blog/2011/11/18/nejnovejsi-vyzkum-co-vidi-v-oku-treti-bunky/#comment-1246 MAZAV Sun, 02 Sep 2012 17:52:25 +0000 http://21stoleti.cz/?p=17998#comment-1246 Nechci se dotknout "Anděla" ale pokud ma lepsi informace nez ostatni tak doporucim i nejakou odbornou literaturu a seminare na tema o svetle a vlnovych delkach, o tom co pusobi na zrak a ne se tady ohanet pouze vecima co najdu i ja na NETu a dalsi produktove listy v PDF. To ze CREE je spicka vime vsichni, ale to je i Zentiva apod. firmy, v kazdem odvetvi je to nejaka. Je potreba se na to divat z jineho pohledu a ne z pohledu konzumniho spotrebitele co vyhleda ucinnost a doporucovat LED svetla. V cipech ktere se dnes delaji je totiz takovy rozdil ze se vam o tom ani nezda. Nechci se dotknout „Anděla“ ale pokud ma lepsi informace nez ostatni tak doporucim i nejakou odbornou literaturu a seminare na tema o svetle a vlnovych delkach, o tom co pusobi na zrak a ne se tady ohanet pouze vecima co najdu i ja na NETu a dalsi produktove listy v PDF.
To ze CREE je spicka vime vsichni, ale to je i Zentiva apod. firmy, v kazdem odvetvi je to nejaka. Je potreba se na to divat z jineho pohledu a ne z pohledu konzumniho spotrebitele co vyhleda ucinnost a doporucovat LED svetla. V cipech ktere se dnes delaji je totiz takovy rozdil ze se vam o tom ani nezda.

]]>
Od: Vladimír Andělhttp://21stoleti.cz/blog/2011/11/18/nejnovejsi-vyzkum-co-vidi-v-oku-treti-bunky/#comment-887 Vladimír Anděl Thu, 22 Mar 2012 18:59:38 +0000 http://21stoleti.cz/?p=17998#comment-887 Já mám na rozdíl od vás jméno a nestydím se za něj, nemusím se schovávat za nick. Ale o to nejde. Když chcete šířit strach z něčeho co neznáte, je to váš problém a né problém vědy. Ale nebylo by lepší si o tom nejdřív něco přečíst?Záření UVA má rozsah 320-400nm. Modrý čip SiC (na tomto materiálu si firma Cree založila existenci) svítí na 450nm. To je na spektru uprostřed modré, kde už má oko plnou citlivost a nejde tedy o nějaké špatně viditelné záření na hranici UVA, jak tvrdíte. Mnohem hůř jsou na tom zářivky a úsporné žárovky (to jsou taky zářivky), kde rtuťový výboj vyzařuje většinu energie v pásmu UV a něco málo projde i přes sklo a luminofor. Při tom první zářivky se začaly vyrábět už před válkou a zatím je nikdo nezakázal. Takže co píšete o těch "polotovarech, hamižnosti a ziskuchtivosti" a že před 50 lety by to neprošlo, i v tom jste úplně mimo. Ostatně všude vychvalované třípásmové úsporné žárovky mají jen pár spektrálních čar a mezi nima je i modrá. Takže tam to nevadí a u ledek jo? Já mám na rozdíl od vás jméno a nestydím se za něj, nemusím se schovávat za nick. Ale o to nejde. Když chcete šířit strach z něčeho co neznáte, je to váš problém a né problém vědy. Ale nebylo by lepší si o tom nejdřív něco přečíst?

Záření UVA má rozsah 320-400nm. Modrý čip SiC (na tomto materiálu si firma Cree založila existenci) svítí na 450nm. To je na spektru uprostřed modré, kde už má oko plnou citlivost a nejde tedy o nějaké špatně viditelné záření na hranici UVA, jak tvrdíte. Mnohem hůř jsou na tom zářivky a úsporné žárovky (to jsou taky zářivky), kde rtuťový výboj vyzařuje většinu energie v pásmu UV a něco málo projde i přes sklo a luminofor. Při tom první zářivky se začaly vyrábět už před válkou a zatím je nikdo nezakázal. Takže co píšete o těch „polotovarech, hamižnosti a ziskuchtivosti“ a že před 50 lety by to neprošlo, i v tom jste úplně mimo. Ostatně všude vychvalované třípásmové úsporné žárovky mají jen pár spektrálních čar a mezi nima je i modrá. Takže tam to nevadí a u ledek jo?

]]>
Od: 1Pet11http://21stoleti.cz/blog/2011/11/18/nejnovejsi-vyzkum-co-vidi-v-oku-treti-bunky/#comment-853 1Pet11 Tue, 20 Mar 2012 14:48:32 +0000 http://21stoleti.cz/?p=17998#comment-853 Já být vámi Anděle, tak jednoznačně, ačkoliv je k tomu Vaše jméno zdá se předurčeno, bych to zase neviděl, nic až tak poplašného v tom nespatřuji a dokonce na tom šprochu vidím pravdy trochu. Modrá barva, kter8 je zastoupena v LED čipech s tranformační technologií tvorby viditelného světla smrdí UV zářením a to tím nejjedovatějším (UV-A) co lidstvo může potkat. Se svojí schopností dlouhodobé kumulace svých účinků v oční čočce člověka (i v jiných částech těla) se všemi negativními fotochemickými účinky je skrytě nebezpečné. To že lékařský nebo hygienický výzkum pokulhává za technikou není nic nového v naší (už téměř 25 let) a našemu okolí blízké na komerci postavené společnosti. Před padesáti lety by v této vývojové fázi v jaké se LEDky dnes nacházejí by ani nebyly vypuštěny na trh, Dnes díky hrabivosti a ziskuchtivosti ty polotovary klidně mohou lidé odskákat poškozením svého zdraví a když někdo zvedne varovný prst, hned by ho chtěli někteří kamenovat, jako ve středověku a to se k tomu ještě jmenují Andělé. Já být vámi Anděle, tak jednoznačně, ačkoliv je k tomu Vaše jméno zdá se předurčeno, bych to zase neviděl, nic až tak poplašného v tom nespatřuji a dokonce na tom šprochu vidím pravdy trochu. Modrá barva, kter8 je zastoupena v LED čipech s tranformační technologií tvorby viditelného světla smrdí UV zářením a to tím nejjedovatějším (UV-A) co lidstvo může potkat. Se svojí schopností dlouhodobé kumulace svých účinků v oční čočce člověka (i v jiných částech těla) se všemi negativními fotochemickými účinky je skrytě nebezpečné. To že lékařský nebo hygienický výzkum pokulhává za technikou není nic nového v naší (už téměř 25 let) a našemu okolí blízké na komerci postavené společnosti. Před padesáti lety by v této vývojové fázi v jaké se LEDky dnes nacházejí by ani nebyly vypuštěny na trh, Dnes díky hrabivosti a ziskuchtivosti ty polotovary klidně mohou lidé odskákat poškozením svého zdraví a když někdo zvedne varovný prst, hned by ho chtěli někteří kamenovat, jako ve středověku a to se k tomu ještě jmenují Andělé.

]]>
Od: Vladimír Andělhttp://21stoleti.cz/blog/2011/11/18/nejnovejsi-vyzkum-co-vidi-v-oku-treti-bunky/#comment-843 Vladimír Anděl Wed, 14 Mar 2012 19:47:30 +0000 http://21stoleti.cz/?p=17998#comment-843 Nevím kde autor přišel na to, že ve spektru ledek je tak výrazná modrá složka. Je pravda, že čip ledky svítí monochromaticky modře, jen část se převede luminoforem na větší vlnové délky a část svítí na té jedné spektrální čáře, kde je výrazný a úzký vrchol. Jenže při našem tříbarevném vidění buňky citlivé na modrou barvu berou integrálně celý úsek spektra od fialové až do modrozelené. Okolo toho úzkého vrcholu je ale minimum energie a celková energie modré barvy je v souladu s ostatními barvami. Takže každý si může vybrat, jestli chce teple bílou (tam je modré nejmíň), neutrální nebo studenou bílou kde je jí nejvíc. Stejné je to i se zářivkami (úspornými žárovkami). Pokud někdo nedokáže, že oko poškozuje zrovna vlnová délka 470nm, kde ten vrchol je, budu tento článek považovat za pokus o senzaci, nebo šíření poplašné zprávy. Nevím kde autor přišel na to, že ve spektru ledek je tak výrazná modrá složka. Je pravda, že čip ledky svítí monochromaticky modře, jen část se převede luminoforem na větší vlnové délky a část svítí na té jedné spektrální čáře, kde je výrazný a úzký vrchol. Jenže při našem tříbarevném vidění buňky citlivé na modrou barvu berou integrálně celý úsek spektra od fialové až do modrozelené. Okolo toho úzkého vrcholu je ale minimum energie a celková energie modré barvy je v souladu s ostatními barvami. Takže každý si může vybrat, jestli chce teple bílou (tam je modré nejmíň), neutrální nebo studenou bílou kde je jí nejvíc. Stejné je to i se zářivkami (úspornými žárovkami). Pokud někdo nedokáže, že oko poškozuje zrovna vlnová délka 470nm, kde ten vrchol je, budu tento článek považovat za pokus o senzaci, nebo šíření poplašné zprávy.

]]>