Domů     Technika
Konec běžné chůze?
21.stoleti 19.2.2009

Obyčejná chůze je nejpřirozenějším pohybem člověka. A to už od chvíle, kdy naši předci zjistili, že je pro ně adaptačně výhodnější chodit místo po čtyřech po dvou končetinách. Japonské technology však klasická chůze už asi nudí. Vývojáři ze společnosti Honda představili zařízení, které by chůzi mělo výrazně usnadnit.Obyčejná chůze je nejpřirozenějším pohybem člověka. A to už od chvíle, kdy naši předci zjistili, že je pro ně adaptačně výhodnější chodit místo po čtyřech po dvou končetinách. Japonské technology však klasická chůze už asi nudí. Vývojáři ze společnosti Honda představili zařízení, které by chůzi mělo výrazně usnadnit.

Zařízení připomíná cyklistické sedlo s umělými kloubovými končetinami. Však také jeden z duchovních otců „chodítka“, japonský inženýr Džun Ašihara podotýká: „Používá se to stejně jednoduše jako bicykl.“

Víla, nebo robot?
Japonské chodítko by mohlo výrazně pomoci lidem, kteří s chůzí mají problémy, ať to jsou starší lidé nebo třeba osoby, které se zotavují z nějakého úrazu. Stroj totiž snižuje tlak na kolenní klouby (na chůzi se dále podílí i kyčelní kloub a kotník) tím, že v podstatě celé tělo nadnáší. Člověk se tak může cítit lehký jak víla, i když okolí jej spíš vnímá jako kráčejícího robota.
Ašihara tvrdí, že fyzická námaha při použití chodítka je minimální a s tímto faktorem tak odpadá i únava. Pro zdravého člověka to možná zní zvláštně, ale leckteří lidé, kterým už nohy tolik neslouží, jistě vědí, o čem je řeč. „Stačí nasednout na sedlo, nohy nazout do bot a stisknout tlačítko. A chůze začíná,“ popisuje Ašihara. Zde by možná mohl být určitý kámen úrazu, protože lidé se sníženou pohyblivostí by s tímto nasednutím mohli mít problém. Základním vybavením chodítka je miniaturní počítač, motor, baterie a několik senzorů, které snímají uživatelovy pohyby.

Zrychlení donáškové služby
Společnost Honda nyní zařízení testuje na svých zaměstnancích v továrnách. Představa, že dělníci chodí tovární halou pomocí chodítka, je možná trochu komická, ale kdo ví, možná je to obraz budoucnosti. Představitelé firmy se nechali slyšet, že chodítko poslouží nejen lidem, kteří mají s obyčejnou chůzí problémy, ale i třeba lidem, v jejichž pracovní náplni jsou dlouhé pochůzky, třeba pošťákům nebo policistům.
Lékaři chůzi doporučují jako nejzdravější pohyb, ale co by člověk neudělal, aby si ulehčil život. Podobná „udělátka“ mívají tendenci stát se sezonním výkřikem, možná že už v létě potkáme v našich historických městech skupiny japonských turistů, které si budou vesele vykračovat s pomocí speciálních, počítačem řízených chodítek.
Sedmimílové boty? Téměř realita!

„…I nasadil si Honza sedmimílové boty, v cuku letu dohnal draka, který unášel princeznu Kamilku, a kouzelným mečem mu usekl všech jeho devět hlav…“  Tak kouzelný meč asi ještě realitou není, i když kdo ví, co vzniká v tajných vojenských laboratořích. Ale u sedmimílových bot je tomu trochu jinak. Tedy ne že by při jejich obutí člověk jedním krokem zvládl devět mil, což je čtrnáct a půl kilometru. Takovému Honzovi se sedmimílovými botami by stačilo jen 33 kroků, aby došel z nejzápadnější výspy naší republiky v Aši až do Jablunkova u slovenských hranic, kde je ukryta jeho princezna.
Sedmimílové boty současnosti jsou v podstatě postroje, které se připínají k botám volným vázáním podobně jako třeba snowboard, avšak ke každé noze zvlášť. Umožňují tak skoky až do výšky dvou metrů a člověk v nich může vyvinout rychlost přes třicet kilometrů v hodině. Chodidlo má chodec či spíše možná skokan v základní poloze ve výšce kolem 40 centimetrů a každá bota váží 3 až 4 kilogramy. Tyto speciální boty fungují na podobném principu jako trampolína.

Související články
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz