Domů     .Top
Cukrovka: epidemie nevyléčitelné choroby
Martin Janda 6.11.2017

Globální pandemie cukrovky možná není tak výrazná, ale to neznamená, že neexistuje. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace WHO diabetem 2. typu trpí téměř 400 milionů lidí po celém světě. A tento počet neustále roste..

Jen v České republice trpí cukrovkou 8 procent populace, přičemž další dvě až tři procenta o své nemoci nemá ponětí. Diabetes mellitus, chorobu, kterou znali již staří Egypťané, je vleklé metabolické onemocnění, při kterém organismus není schopen správně zpracovávat glukózu kvůli nedostatku inzulínu.

Tento hormon, který produkuje specifický druh buněk zvaný B-buňky, má za úkol snižovat hladinu cukru v krvi. V důsledku této poruchy se poté glukóza hromadí v mezibuněčném prostoru a projevuje se jako hyperglykémie.

Zároveň se přitom závažně mění metabolismus nejen sacharidů, ale i lipidů a proteinů.

Diabetický syndrom zpravidla doprovází nadměrná žízeň, únava a slabost nebo zhoršování zraku. Mezi další příznaky patří pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže, někdy zvracení a také bolesti břicha.

Stav pacienta se přitom podle druhu cukrovky může zhoršovat velmi pozvolna a nenápadně nebo naopak závratnou rychlostí. Ačkoliv se obecně diabetes považuje za chorobu především starších osob, běžně se vyskytuje i u mladých lidí a dokonce i u dětí.

Aby byla nemoc včas zachycena, není od věci při jakýchkoliv nezvyklých zdravotních obtížích navštívit svého praktického lékaře. Jakmile člověk začne rychle přibírat na váze, či naopak hubnout, má potřebu často močit, špatně se mu hojí rány či se občas cítí psychicky zmatený, někde v jeho těle se rozsvítilo červené výstražné světlo.

Praktický lékař poté posoudí příznaky a určí další postup léčby, respektive doporučí návštěvu u specialisty.

Ignorování příznaků cukrovky je velmi nebezpečné, vždyť může vést až ke kómatu. Léčba choroby má zamezit především tzv. pozdním komplikacím.

Jak s diabetem 2. typu bojovat? Léčba stojí především na třech pilířích, a to na lécích, dietě a fyzické aktivitě. V současné době již existuje řada léků, které výrazně zlepšují glykémii, a zároveň pomáhají snižovat hmotnost.

Diabetes 2. typu není v současnosti vyléčitelná nemoc, ale při správném životním stylu se s ní člověk může srovnat. Nelze však spoléhat jen na léky. Bez určitých změn v životním stylu se i tato choroba může proměnit v cestu do pekel.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz