Domů     .Top
Jak loví vlčí smečka?
Václav Roman 16.6.2017

Štvanice nebere konce. Alfa samec cítí, že mu docházejí síly a zvolní. Místo v čele okamžitě zaujímá samec beta. Tempo zůstává neúprosné. Kořist je vysílená, nedokáže dobře organizované smečce už déle unikat.

Kus stranou od stáda, který si vybrali, se jevil jako slabší a nemýlili se. Po chvíli se tesáky zakusují do slabin…

Vlci by svou kořist dokázali uštvat i samostatně, ale ve smečce je to mnohem jednodušší. Zdolají i kořist mnohem větší, než jsou sami. Například bizona. Mohou svou oběť nahánět, či se střídat v čele „honitby“ a tím šetřit síly.

Navíc vlk sám, by celé ulovené zvíře nebyl schopen stejně zkonzumovat a tolik úsilí by připadlo vniveč. Tedy mrchožroutům.

Vlčí smečka mívá kolem 7 členů, v zimě může být velikost smečky větší. Sedm je optimální počet nejen kvůli sociálním vazbám uvnitř skupiny, ale i pro lov či následnou konzumaci úlovku, kdy se ještě každý jedinec nasytí.

Mezi další techniky lovu patří pronásledování kořisti po vyšlapené stezce či v jejích stopách. Výhodné pro vlky je též lov po zamrzlém sněhu, do kterého se štvaná zvěř boří.

Vlci regulují v přírodě počty přemnožené zvěře, například divokých prasat, jelenů či srnců. Zaměřují se na slabší (například zraněné nebo nemocné) jedince. Dobře vědí, že je to snazší kořist. Při lovu se musí střežit jakémukoliv zranění, které by je vyřadilo ze hry.

Původně byli vlci rozšířeni téměř po celé severní polokouli, v současnosti je však jejich výskyt značně omezen. U nás byl podle historických záznamů poslední vlk zastřelen v roce 1914. Konkrétně v Beskydech.

Nyní se tyto psovité šelmy do české krajiny postupně vracejí, zejména ze sousedního Polska, Slovenska či Německa. Znovu pozorováni u nás jsou od roku 1994.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz