Domů     .Top
Zakladatel první záchytky na světě by dnes oslavil 101 let
Mirka Filipová 25.5.2017

Docent Jaroslav Skála byl v pravém slova smyslu nestorem české adiktologie. Již v roce 1948 založil spolek pacientů, který závislým pomáhal v léčbě. O tři roky později otevřel u Apolináře v Praze v té době jedinečnou protialkoholní záchytnou stanici. Ta se stala velkým vzorem pro odborníky v jiných státech. Skála pomáhal především těm, kteří o jeho pomoc opravdu stáli..

Od narození českého průkopníka protialkoholní léčby profesora Jaroslava Skály uplynulo právě 101 let. Měl pověst velmi důsledného lékaře. Kladl důraz na dodržování režimu – třináct týdnů léčby, psychoterapie a dvakrát týdně proslulý Antabus.

Po něm i požití malé dávky alkoholu způsobilo nepříjemné příznaky: závratě, ztížené dýchání, mravenčení v prstech a celkově silně nepříjemný stav. Tak vypadala tradiční „protialkoholní dieta“. Závislost byla podle docenta Skály kombinací duševní poruchy a nedisciplinovanosti.

Český psychiatr se stal také spoluzakladatelem Společnosti pro návykové nemoci v rámci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Psychoterapie byla pro docenta Skálu spíše koníčkem. Úspěchů ale dosáhl i v tomto oboru.

V roce 1991 stál u zrodu Pražské vysoké školy psychosociálních studií, která si připsala prvenství mezi soukromými vysokými školami s oborem psychologie. Temperamentní docent pomáhal i v rodinné terapii a snažil se své pacienty motivovat v nových životních etapách.

Legendární záchytná stanice fungovala v Apolinářské ulici do počátku 90. let. Pak ji čekalo stěhování, nejprve do areálu bývalé policejní nemocnice Na Mičánkách, později na současnou adresu na Bulovku, kde jí ročně projdou asi tři tisíce klientů.

Protialkoholní záchytné stanice se za života docenta Skály staly fenoménem a úspěšným léčebným programem. V posledních letech jich však rapidně ubylo i přesto, že počet závislých narůstá. Závislí tak končí na specializovaných odděleních v nemocnicích, což je velice nákladné.

Potřeba léčby závislosti na alkoholu je přitom v Česku vysoká. V konzumaci alkoholu patříme dokonce mezi světové rekordmany.

Skálovo přesvědčení a vůle pomáhat závislým mu vydržely celý život. V jeho průběhu vydal přes 140 odborných publikací, ze kterých čerpají studenti i lékaři dodnes, přestože se medicína posunuje rychle kupředu a  k dispozici jsou nové léčebné přístupy.

V Česku jsou v současnosti evidovány statisíce závislých. Zhruba 1 500 lidí na problémy spojené s nadměrným užíváním alkoholu každý rok zemře. Za většinou úmrtí stojí cirhóza jater. V Česku mají navíc zkušenost s alkoholem už jedenáctileté děti.

V některých případech může takto brzká zkušenost vést i k jiným závislostem, třeba na tvrdých drogách.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz