Domů     .Top
13 nejčastějších mýtů o zraku
Martin Janda 29.4.2017

Zrak je jedna z nejdůležitějších věcí, pomocí kterých se člověk orientuje ve světě. Možná právě proto se kolem něj objevuje řada mýtů. Které z nich jsou pravdivé a které ne?

Laserové operace jsou bolestivé (MÝTUS).

V průběhu zákroku je bezbolestná každá metoda. Otázka bolestivosti nastává až v průběhu hojení.

Povrchové laserové metody (PRK, Lasek, epi-LASEK, Super Laser, No Touch, Laser, 6D Laser), při kterých chirurg odstraňuje povrch rohovky, způsobuje výraznější stupeň bolesti. První tři dny po zákroku epitel dorůstá a tento moment je pro pacienta bolestivý.

Při nejmodernějších laserových zákrocích s použitím femtosekundového laseru pacient po zákroku žádnou bolest necítí. Už večer v den operace může číst a sledovat televizi a druhý den pohodlně pracovat.

Dívání se do sluníčka způsobuje slepotu (PRAVDA).

Každý pohled do ostrého světla způsobuje krátkodobé oslepnutí. Při delším dívání se do slunce nastávají v oku nezvratné změny, včetně zjizvení nejdůležitějších struktur pro vidění.

V žádném případě se nedívejte do slunce cíleně a dlouhodobě, jde o jednu z nejčastějších příčin slepoty. Výjimečně nebezpečné je zatmění slunce, vydržíte se do slunce dívat delší dobu a nevnímáte riziko.

Časté sledování televize zhoršuje zrak (MÝTUS).

Sledování televize nezpůsobuje žádné výrazné problémy. Měli byste však dodržovat dvě základní pravidla-televizor mít ve vzdálenosti více než dva metry od očí a obrazovka by neměla být jediným zdrojem světla v místnosti.

Dnešní LCD monitory nevytvářejí žádné škodlivé vyzařování.

Staré televizní přijímače měly v porovnání s dnešními velké elektromagnetické vyzařování, navzdory tomu nepředstavovaly žádnou vážnější zdravotní hrozbu.

Práce s počítačem způsobuje syndrom suchého oka (PRAVDA).

Dlouhodobá práce s počítačem bez pravidelných přestávek v klimatizované suché místnosti může skutečně způsobit syndrom suchého oka, který se projevuje začervenáním, řezáním, pálením, pocitem písku a cizího tělesa v očích, světloplachostí a pocitem únavy očí.

Zdravé oko je neustále pokryté slzným filmem, který chrání povrch oka před infekcemi, vyživuje ho, odplavuje z jeho povrchu odumřelé buňky a bakterie. Zajišťuje rovný povrch oka, což je nezbytné pro ostré vidění.

Když se slzný film naruší, přestává oko dostatečně chránit a oko vysychá. V rámci prevenci si dělejte při práci s počítačem pravidelné přestávky.

Mrkev zlepšuje zrak (MÝTUS).

Skutečně mrkev zlepšuje zrak? „Hodně lidí se mylně domnívá, že když bude jíst hodně mrkve, brýle nebude potřebovat. S dioptrickými vadami oka však konzumace mrkve vůbec nesouvisí. Mrkev je bohatá na vitamín A (podobně jako mléko, sýr nebo vajíčka), který vyživuje sítnici.

Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. Podobnou službu nám poskytují i další zraková barviva (flavonoidy, zeaxantýn a lutein nacházející se v zelené listové zelenině a kukuřici).

Také nenasycené Omega 3 mastné kyseliny v rybím oleji,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z Oční kliniky DuoVize.

Nedostatečně zkorigované dioptrie můžou způsobit vypadávání vlasů (PRAVDA).

Z nesprávně zkorigovaných dioptrií můžou skutečně vypadávat vlasy. Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken.

Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů. Zrak je nutné správně korigovat-brýlemi, čočkami nebo laserovou či nitrooční operací.

V těhotenství se oční vady zhoršují (MÝTUS).

V průběhu těhotenství a kojení se dioptrická vada zhorší přibližně u 20% všech žen. V 80% zůstává stabilní. Krátkozrakým pacientkám se může vada zhoršit.

Statisticky však maximálně do 1 dioptrie.  Hodně mladých žen odkládá právě z tohoto důvodu laserovou operaci dioptrických vad.

Díky šetrnému femtosekundovému laseru je strach ze zhoršení vady po porodu přežitkem.  Mechanická pevnost oka po laserovém zákroku je dostatečná na to, aby vydržela i ten nejtěžší porod.

Čtení při nedostatečném osvětlení poškozuje zrak (PRAVDA).

Dlouhodobé studie ukazují, že vysokoškolsky vzdělaní lidé nosí častěji minusové dioptrie. Zdá se tedy, že určitá souvislost mezi čtením a brýlemi opravdu existuje. Dlouhodobá zvýšená námaha zaostřovacích svalů v oku při čtení může způsobit zhoršení dioptrií.

Tento stav se však týká pouze lidí do 25 let. Nedostatečné osvětlení pracovní a čtecí plochy způsobuje únavu očí.

Šedý zákal musí dozrát (MÝTUS).

Starý mýtus, že zákal musí dozrát, než se operuje, už neplatí. Naopak, čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně komplikací riskujete.

Díky nejnovějším laserovým operacím šedého zákalu jde o maximálně šetrný 15 minutový výkon jednodenní chirurgie. Chirurg při něm operuje pomocí femtosekundového laseru a nepoužívá skalpel ani ostré nástroje.

Pokud se pacient rozhodne pro multifokální nitrooční čočku, zbaví ho v průběhu operace šedého zákalu chirurg také brýlí na čtení i do dálky.

Modré oči jsou citlivější na oční onemocnění než tmavé (PRAVDA).

Některé onemocnění se vyskytují statisticky častěji u světlých duhovek. Například věkem podmíněná makulární degenerace (chronické onemocnění žluté skvrny, které může vyústit do ztráty centrálního vidění).

Vše souvisí s pigmentovým epitelem, který se nachází v oku a zabezpečuje správnou výživu a metabolismus oka. Ve světlých duhovkách ho je méně.

Zelený zákal končí slepotou (MÝTUS).

Glaukóm je zákeřný hlavně pomalým a nepozorovaným průběhem. Na rozdíl od šedého zákalu, kdy je možné operaci vidění prakticky dokonale obnovit, se dá při léčbě zeleného zákalu chorobný proces pouze zastavit.

Navzdory tomu častá obava pacientů, že onemocnění končí slepotou, už dnes neplatí. Když je pacient dostatečně disciplinovaný a dodržuje rady lékaře, onemocnění je možné stabilizovat.

Kromě vyšetření očního pozadí a nitroočního tlaku pomáhá oftalmologovi při včasné diagnostice vyšetření s názvem OCT (optická koherentní tomografie). Přístroj umožňuje vidět hluboko do očních struktur.

Dokáže odhalit onemocnění sítnice, glaukom a změny na zrakovém nervu v raném stádiu.

Adrenalinové sporty můžou poškodit zrak (PRAVDA).

Některé typy sportů jsou pro oko skutečně nebezpečné – například seskoky typu bungee jump. Ty lékaři nedoporučují krátkozrakým sportovcům.

Oko je při seskoku vystavené velkým nárazům s rizikem odtrhnutí sítnice.

S kontaktními čočkami nechoďte do vody (PRAVDA).

Kontaktní čočky ve spojení s vodou přinášejí značné riziko. Ve vodách přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně a akantaméby. Mikroorganismus je díky kontaktní čočce v dlouhodobém kontaktu s povrchem oka.

Chlamydiové oční záněty můžou vzniknout i týdny či měsíce po pobytu ve vodě. Ve vodách, řekách, jezerech a horských potocích jsou přítomné i nebezpečné mikroorganismy akantaméby. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením.

V kritických případech může způsobit i oslepnutí. Zdrojem akantaméb jsou také nádobky s roztoky a pouzdra na kontaktní čočky.

Více o zdravém zraku se dozvíte v červencovém vydání Jedenadvacítky.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz