Domů     Technika
Elektromagnetické síly vstupují na letadlové lodě
Pavel Šmejkal 25.11.2015

https://www.youtube.com/watch?v=27k6pH5sZ5M

Jak to tak bývá, oblasti, kde věda zaznamená největší pokroky, se často týkají vojenství. Americká armáda si v poslední době ráda hraje s elektromagnetismem. Po elektromagnetickém dělu, o kterém jsme naše čtenáře informovali v minulém čísle, nyní přichází s elektromagnetickým katapultem..

Elektromagnetické síly jsou skutečně šikovným urychlovačem. Dělovému projektilu mohou vnutit rychlost až 20 000 kilometrů v hodině, byť zatím se testují rychlosti nižší. Proč tedy tyto síly nevyužít na letadlových lodích?

Letouny, které odsud startují, potřebují během krátké rozjezdové dráhy získat vzletovou rychlost, a právě katapulty jsou jim v tomto ohledu zásadním pomocníkem.

Konec páry na moři

U elektromagnetického katapultu nejde o to, aby letadlo bylo „vystřeleno“ nadzvukovou rychlostí. K tomu, aby našel své praktické využití, bohatě stačí, když výrazně zkrátí startovací dráhu letounů. Systém EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System) vše potřebné zvládá bez problémů.

Běžné katapulty na současných letadlových lodích jsou poháněny párou. Ke startu stíhačky je jí třeba vyprodukovat více než 600 kilogramů. Tento princip na svá plavidla zavedli po druhé světové válce Britové, od nichž jej později převzali Američané.

Elektromagnetický katapult má proti klasickému značné výhody. Především není tak náročný na energii. Navíc se jeho výkon dá bez problémů regulovat, takže zvládne odbavit jak nadzvukovou stíhačku, tak i lehký průzkumný letoun.

První úspěšný test

EMALS využívá lineární indukční motory generující magnetické pole pomocí elektřiny. Na pouhých devadesáti metrech katapult urychlí stroj o váze 45 tun na rychlost 240 kilometrů v hodině. Takže by dokázal udělit tanku T-72 takovou rychlost, že by směle konkuroval závodním automobilům.

Běžné stíhačky jsou přitom podstatně lehčí, vzletová hmotnost stroje F-16 se pohybuje kolem 12 tun, takže tím se poté zvyšuje i jeho startovací rychlost.

Elektromagnetický katapult EMALS není žádnou hudbou vzdálené budoucnosti, vždyť byl již v praxi úspěšně odzkoušen. V prosinci minulého roku jej využila jedna z amerických letadlových lodí, odkud pomocí systému EMALS odstartoval víceúčelový bitevník F/A-18E Super Hornet.

Nový druh katapultu by se měl objevit na supermoderních letadlových lodích třídy Gerald R. Ford, které postupně nahradí dosud používané lodi třídy Nimitz.

Související články
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz