Domů    
Pravá, nebo levá?
Pavel Šmejkal 5.10.2015

https://www.youtube.com/watch?v=NPvMUpcxPSA

Přibližně 10 % populace jsou leváci a tento podíl se přenáší z generace na generaci a není závislý ani na rase, ani na socioekonomických podmínkách ani na ničem jiném. Leváctví či praváctví je odrazem dědičnosti či potíží v těhotenství, při porodu či může být následkem poranění..

Jsou-li oba rodiče leváci, bude alespoň jedno jejich dítě rovněž levák, je-li levákem jen jeden z rodičů, pak je šance na leváctví potomků šestinová, a v případě obou pravorukých rodičů pak šestnáctinová.

Většina lidí si leváctví ztotožňuje s prostým faktem používání levé ruky k psaní. Ve světě určeném pro praváky a tvořený z větší části právě pravorukými lidmi, není pro leváka ani pro jeho mozek snadný život.

Přesto se však najdou výjimky. Například klávesnice dříve psacích strojů dnes počítačů je uspořádáním písmen přívětivější k levorukému písaři.

Výhody při mrtvici

Většina lidí si během vývoje vytvoří určitý stupeň stranové preference, který neplatí pouze pro užívání ruky, ale všech orgánů na dané straně těla (očí, nohou, uší). Psychologové zjistili, že pravorucí lidé mají z hlediska funkcí mozek přesněji rozdělen – řeč, jazyk a logika jsou vždy na levé straně mozku, zatímco na pravé se objevují tvůrčí funkce, emoce a cit pro hudbu.

Leváci jsou na tom poněkud jinak. A trochu složitěji.

Dominance mozku levorukých lidí se totiž může případ od případu lišit. Někteří z nich mají mozek více podobný pravákům (řeč vlevo, kreativní funkce napravo), někteří je mají obráceně a jiní mají řečová centra umístěná v obou hemisférách (odborně se tento stav nazývá bilateralizace řeči).

Takto uspořádaný mozek má nesporné výhody při nečekaném ataku mrtvice, kdy je postiženo jen jedno centrum, zatímco druhé dokáže převzít veškeré funkce na sebe.

Třicet procent nevyhraněných

Naprosto „čistými“ praváky jsou asi dvě třetiny populace. Zbytek pak tvoří leváci spolu s nevyhraněnými lidmi, kteří jsou schopní používat obě ruce stejně.

S leváctvím bývají spojeny i některé psychické potíže či nemoci. S leváctvím je častěji spojen nerovnoměrný vývoj v dětství a vývojové poruchy učení. U chlapců převládá koktavost a sklon k alergiím.

Násilné přeučování bylo a je jedním z nejhorších poškozování, které může mít dalekosáhlé důsledky. Zasahuje totiž nejen do vývoje jazyka, ale s ohledem na neukončený vývoj dětského mozku může ovlivnit i inteligenci. Tu dokáže snížit až o jedno pásmo dolů.

VÍCE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ EXTRA, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se nevzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru, vysílala poslední půlrok jen nesrozumitelné „blábolení“. Poslední sbohem se ale nekonalo, inženýrům NASA se opět povedlo krizi zažehnat. Dvojice sond […]
Pokud čtete 21. Století, tak pravděpodobně nad věcmi rádi přemýšlíte. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, co a jak se dotýká charakterové vlastnosti, kterou v psychologii označujeme jako potřebu poznávání? Jejími autory jsou američtí psychologové John T. Cacioppo a Richard E. Petty. Potřebu poznávání popisují jako tendenci lidí častěji vykonávat náročné myšlenkové aktivity a především si […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz