Domů     .Top
Otevře se brána do vesmíru
Pavel Šmejkal 5.3.2015

https://www.youtube.com/watch?v=HUoheANOE68

Na Holešovickém výstavišti v Praze bude 12. března 2015 zahájena výstava o fascinujícím vstupu lidstva do vesmíru.V rozsahu a v šíři svého záběru nemá v České republice obdoby. Jde o skutečně unikátní příležitost, při níž bude možné si na vlastní kůži vyzkoušet simulátory a trenažéry podobné těm, jaké se používají pro výcvik kosmonautů.

Už proto stojí výstava zcela rozhodně za návštěvu. Expozice, která ponese název Brána do vesmíru (Gateway to Space) bude veřejnosti zpřístupněna v České republice až do června.

Brána do vesmíru se otvírá k velkolepému pohledu do prvních okamžiků vzniku sluneční soustavy před 4,5 miliardy let, kdy se můžeme rukou dotknout meteoritu, němého svědka události, až po současné orbitální stanice, do jejichž modulu můžeme vstoupit, anebo si vyzkoušet pilotovat raketoplán.

 Exponáty, které jsou na výstavě k vidění pochází ze sbírek americké NASA i ze sovětské éry.

Jde o ucelený soubor, kde nechybí ani kámen z Měsíce, bezesporu nejcennější exponát celé expozice. Speciálně uzpůsobená vitrína chránící vzorek měsíční horniny umožní něco skutečně nebývalého – návštěvník se bude moci prstem dotknout Měsíce!

Neméně zajímavé jsou i další exponáty, mezi které se řadí např. lunární průzkumné vozidlo či pestrá přehlídka kosmických skafandrů. Pozornost rozhodně upoutají i nosné rakety a kosmické lodě, anebo třeba průkopnická meziplanetární sonda Mariner.

 Exponáty ze sbírek americké NASA přibližují na výstavě významné kroky člověka za práh atmosféry na oběžnou dráhu kolem Země i na Měsíc.

Připomínkou počátků je první umělá družice Sputnik 1, kosmická loď Vostok, nosná raketa i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina, ale také první americká kosmická kabina Mercury, první americký kosmický skafandr – a současné skafandry ze šatníků kosmonautů.

Přitažlivou částí výstavy jsou bezesporu i interaktivní exponáty, které návštěvníkům přiblíží pocity kosmonautů při jejich výcviku i při práci v kosmu. Například Multi-Axis Trainer umožňující rotaci ve všech osách, anebo Free Degrees of FreedomChair s napodobením pohybu práce v kosmu, rovněž však letecké pilotní simulátory stíhaček F-16, a nechybí ani simulátor přistání raketoplánu a další zařízení, v nichž se návštěvník může vcítit do role pilota nebo kosmonauta.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz