Domů     .Top
Češi objevili způsob, jak rychle odhalit pandemii

Rychlý a levný způsob, jak diagnostikovat chřipku, objevili vědci z Mendelovy univerzity v Brně a CEITECu VUT. K testu použili filtrační papír s  kvantovými tečkami – tedy uměle vyrobenými nanočásticemi. Nový objev by mohl sloužit lékařům a nemocným k rychlému rozpoznání virů chřipky už v příštím roce. Zásadní význam pak bude mít při epidemiích nebezpečných virů, jako jsou mexická či ptačí chřipka. Centrum transferu technologií MENDELU v současné době hledá partnera pro uvedení testu na trh.

Dvě drobné tečky na obyčejném filtračním papíře – jedna pod světlem ultrafialové baterky matně prosvítá, druhá je výrazně jasnější. Nový objev brněnských vědců sice vypadá velmi jednoduše, pro včasné odhalení chřipkového onemocnění má však přelomový význam.

„Různými metodami detekce chřipkových virů se zabýváme už několik let. Teprve letos jsme přišli na to použít pro jejich rozpoznávání kvantové tečky,“ uvedl René Kizek, vedoucí vědeckého týmu z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně.

Kvantové tečky jsou částice o velikosti jen několika nanometrů. V tomto případě vědci použili sulfid kademnatý, který pod ultrafialovým světlem světélkuje.

Podle Vojtěcha Adama, člena výzkumného týmu, je hlavní přínos objevu především v rychlosti zjištění přítomnosti viru. To trvá pouze několik minut, stejně jako u těhotenského testu. Je k tomu zapotřebí pouze vzorek z nosohltanu.

Proti tomu současná diagnostika virů chřipky se provádí ve speciálních laboratořích a trvá několik dnů. Tento čas by měli pacienti s podezřením na virovou infekci trávit v karanténě. „V případě masové nákazy by byl takový diagnostický nástroj naprosto neocenitelný,“ doplnil Pavel Kopel, specialista týmu na výrobu kvantových teček.

Nezanedbatelná je i finanční stránka nové metody, která je nepoměrně levnější než diagnostika ve specializované laboratoři. V současné době vědci žádají o patent vynálezu.

Neocenitelný pomocník pro lékaře a nemocné

Testovací sada složená z filtračního papírku s kvantovými tečkami a ultrafialové baterky by se mohla prodávat v běžných lékárnách či supermarketech. Lidé by tak jednoduše sami doma zjistili, zda trpí jen lehkým nachlazením, nebo jsou infikování virem chřipky.

Velký potenciál využití testu je v ordinacích praktických lékařů. Ti by měli okamžitou odezvu, zda má pacient virové nebo bakteriální onemocnění a zda je nutné nasadit léčebné postupy.

-TZ MU-

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz