Domů     .Top
Jeden litr světla, prosím
Markéta Slomková 22.12.2011

Lustr, který svítí bez elektřiny, by mohl pomoci milionům chudých. Vlastně to není tak úplně lustr, ale obyčejná plastová láhev s tekutinou. Nový úspěšný projekt se rozjel na Filipínách, nyní expanduje i do Indie.

Ve slumech, organicky rostoucích chudých sídlištích, žila v roce 2007 podle údajů Organizace světových národů téměř miliarda lidí. Podle prognóz se v roce 2030 toto číslo dokonce zdvojnásobí. Slumy jsou v Asii, Americe i Africe a často obklopují světové metropole.

Jedinečný nápad

Lidé žijí nedůstojně v chatrčích s vlnitým plechem místo střechy. Na příbytky se nabalují další a další chatrče a v přelidněných koloniích není ani dostatečný přísun denního světla. Lidé tam někdy žijí v takřka absolutní tmě.

Podle údajů Mezinárodní energetické agentury žije bez denního světla 20 % lidí, tedy 1 400 000 000 obyvatel naší planety. A údaj v dohledné době výrazně neklesne, odhaduje se, že v roce 2030 bude ve tmě i nadále žít zhruba 1 200 000 000 lidí.

V téhle nešťastné vidině se však zrodil jednoduchý nápad, jak zavést denní světlo do tmavých kobek. Domovy prosvítí obyčejná láhev s vodou. A vědci zaručují, že každá vydrží „svítit“ pět let.

Světlo v láhvi

Recept na výrobu solární-plastové-žárovky je jednoduše geniální, zapotřebí je jen pár dostupných ingrediencí. Do čisté průsvitné plastové láhve o objemu dvou litrů (např. od Coca-Coly) se nalije roztok z (nejlépe destilované) vody s chlorem.

Pak už se jen pečlivě utáhne závěr, který se utěsní kytem a celá láhev se zalepí do předem vyřezaného otvoru ve vlnitém plechu. Ten se pak spolu s „petkou“ přidělá na střechu slumu. A zázrak je na světě!

Světlo podle měření vydá za 55wattovou žárovku a to už k osvětlení jinak úplně temných místností bohatě stačí. Pionýrské pokusy testoval před časem Alfredo Mozer z Brazílie. Podle něj je PET láhev zdrojem skutečně trvalého světla, které vydrží bez problémů až do té doby, než se v láhvi rozmnoží bakterie a voda se zakalí.

Filipíny se rozsvěcují

Světlo v láhvi nyní „doladil“ spolu se studenty amerického Massachusettského technického institutu Filipínec Illac Diaz a rozjel projekt s názvem Isang Litrong Liwanag, což v překladu do češtiny znamená „litr světla“.

Bývalý student Harvardu má jasný cíl: prosvětlit více než 1 000 000 domácností, které na Filipínách trvale žijí bez denního světla.

Díky erudované spolupráci nezpůsobují láhve trčící z vlnitých střech, žádné nebezpečí. Obyvatelé se nemusejí bát ani monzunů, kolem láhví díky speciálnímu kytu nezatéká. „Plastová láhev s vodou zbaví lidi nejenom tmy, ale také finanční zátěže, kterou představují platby elektřiny,“ řekl Diaz s tím, že v jeho domovině je přístup k elektrickému proudu pro chudé lidi opravdu komplikovaný.

Buď není do slumů elektřina přivedena vůbec, nebo nefunguje, nebo na zaplacení účtů nemají chudí Filipínci peníze. „Lidé s naší ,svítící plastovou láhví´ ušetří měsíčně 5–6 dolarů, které by jinak museli platit za elektřinu. Pro lidi žijící za méně než dolar na den, je to velká pomoc,“ upozornil.

Ubude i požárů

Kdyby se „plastikové světlo“ rozšířilo po celých chudinských sídlištích, ubyly by i nesčetné výskyty požárů, které vznikají právě při přisvěcování svíčkami či otevřeným ohněm. „Naše světlo je bílé, je tedy naprosto přirozené. Zároveň se láhev nijak nezahřívá,“ vysvětlil Diaz.

Díky Diazově nadaci v současné době svítí na Filipínách 20 000 takových „pet láhví“, a díky dobrovolnické práci přibývají další. Projekt v minulých týdnech úspěšně doputoval i do nedaleké Indie.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz