Domů     Technika
Nový objev: žraločí oblek pro letadla
21.stoleti 21.10.2010

Proč vymýšlet něco, co už příroda dávno vytvořila. Vědci se právě přírodou nechávají často inspirovat a výsledkem jsou velmi zajímavé a užitečné věci. Tentokrát roli inspirátora sehrál postrach moří a oceánů – dravý žralok.

Proč vymýšlet něco, co už příroda dávno vytvořila. Vědci se právě přírodou nechávají často inspirovat a výsledkem jsou velmi zajímavé a užitečné věci. Tentokrát roli inspirátora sehrál postrach moří a oceánů – dravý žralok.

Žraloci bývají někdy označováni za krále vodního světa. K rychlému pohybu jim pomáhá stavba těla, ale nejen ona. Rychlost dodává žralokům i struktura jejich kůže. A je-li žraločí kůže vskutku tak zajímavá, proč ji nevyužít i v těch nejmodernějších technologiích?

Odolnost především

Žraločí kůže pod mikroskopem je poseta trojrozměrnými útvary, které připomínají diamanty. Mezi těmito útvary jsou úzké žlábky. Těchto žlábků jsou na jediném čtverečním centimetru tisíce. Je to k nevíře, ale právě takový materiál dokáže výrazně omezit energetickou náročnost lodí či letadel. Zmenšuje totiž tření a prostředí tak při pohybu klade nižší odpor.
Tým výzkumníků z německého Fraunhoferova institutu vyvinul speciální nátěr, který kopíruje vlastnosti žralokovy kůže. Jejím základem jsou nanočástice, které zajistí i to, že nátěr je odolný vůči teplotním výkyvům, vůči ultrafialovému záření i vůči mechanickému poškození. Zkrátka, vydrží toho hodně.

Nejen pro dopravu, ale i pro elektrárny

Drobné rýhy v tomto materiálu mění proudění okolního prostředí tak, že výrazně omezují turbulence. Je jedno, zda se jedná o vzduch nebo vodu. Podle jednoho z autorů vynálezu, doktora Volkmara Stenzela, má nátěr na žraločí bázi řadu dalších výhod: „Není nutné na něj nanášet jakýkoliv další materiál. V případě nového přelakování letadla, ke kterému dochází zhruba jednou za pět let, se nátěr může jednoduše odebrat a poté znovu aplikovat.“
Pokud by se lak aplikoval na každé letadlo, dle jeho vynálezců by se ročně ušetřilo čtyři a půl milionu tun paliva. Tolik paliva se vejde do nádrží 22 Boeingů 747. Není to až tak závratné číslo, ale ve chvíli, kdy hrozí nárůst energetické krize, je každá ušetřená kapka dobrá. Navíc, podobné úspory by se daly očekávat i v lodní dopravě. Kromě toho by nový lak mohl najít uplatnění u větrných či vodních elektráren, kde by díky němu mohlo dojít ke zvýšení účinnosti systémů a v důsledku toho i k energetickým ziskům.

Žraločí kůže poslouží i v medicíně

Kůže žraloků je vskutku nesmírně zajímavá. Nové objevy ukazují i to, že by mohla být velmi prospěšná i v lékařství. Ačkoliv by v nemocnicích mělo být sterilní prostředí, ne vždy tomu tak je. Některým rezistentním baktériím se zde naopak velmi daří. Pomoc v boji proti těmto bakteriím přinesl tým vědce Anthonyho Brennana z amerického Úřadu pro námořní výzkum. Ten původně hledal technologii, jak omezit usazování slizovatého povlaku na trupu lodí. Našel však něco úplně jiného.
Na základě struktury žraločí kůže vznikl materiál nazvaný Sharklet. „Už jsme vyzkoušeli její použití na jednotkách intenzivní péče,“ řekl Brennan a pokračoval: „Zjistili jsme, že povrch ošetřený tímto materiálem zamezuje uchycení všech bakterií a je vhodný zvláště na místech, která se obtížně udržují čistá.“ V současnosti se sharklet testuje na přístrojích, které se implantují do těla.

Související články
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz