Domů     Vesmír
Kosmický skafandr
21.stoleti 17.4.2010

Vesmírné lety astronautů a kosmonautů jsou nemyslitelné bez skafandrů, které mají být zárukou bezpečnosti. V průběhu času vznikly tři odlišné druhy kosmických skafandrů: Vesmírné lety astronautů a kosmonautů jsou nemyslitelné bez skafandrů, které mají být zárukou bezpečnosti. V průběhu času vznikly tři odlišné druhy kosmických skafandrů:

1.lehké, které mají kosmičtí cestovatelé během startu a přistání.(dříve je užívali při celém letu)
2.tzv. vycházkové pro pohyb ve volném prostoru po opuštění kabiny
3.expediční, které měli účastníci amerických výprav na povrch Měsíce.

„Skafandr je komplexní zařízení se spoustou funkcí,“ upozorňuje odborník na kosmonautiku, Mgr. Antonín Vítek, CSc. Umožňuje chránit před vakuem, nepřízní teploty a částečně i před okolní radiací.
Historie premiérových předchůdců kosmických skafandrů začíná ve 30. letech 20. století v souvislosti s lety stratosférických balonů.  Nutnost spolehlivé ochrany pilotů před nízkým tlakem se výrazně zvýšila s vynálezem proudových letounů. První výškové skafandry pro piloty bývaly pevné a neohebné, takže letce někdy museli do kokpitu doslova vnést.
Současný kosmický skafandr umožňuje volný pohyb a výkon nejrůznějších pracovních činností. Pomáhají v tom moderní pevné a současně pružné materiály.
Pohyblivost by však negativně ovlivňoval vnitřní tlak uvnitř kosmického obleku. Proto je tento tlak pouze třetinový až čtvrtinový oproti normálu a astronauti dýchají čistý kyslík. Kvůli značnému rozdílu teploty na vnější straně skafandru (hlavně mezi stranou osvícenou sluncem a stínem) je skafandr intenzivně izolován a teplota uvnitř se citlivě reguluje.

Malá mezinárodní přehlídka
Ruský vycházkový skafandr Orlan o hmotnosti 110 kg umožňuje osmihodinovou vycházku ve volném kosmickém prostoru a vydrží 12 použití. V červnu 2009 se v kosmu testovala nejnovější verze Orlan MK. Má integrovanou plochou obrazovku, na kterou astronaut dostává instrukce v případě nouzových situací. Teplotu, tlak a složení vzduchu řídí počítač.
Americký skafandr EMU má v základním provedení hmotnost cca 180 kg, existují však i lehčí verze. Lze s ním vyrazit na osmihodinovou „vesmírnou vycházku“; použije se až třicetkrát. Má několik vnějších vrstev, které chrání astronauty před mikrometeority, kosmickým zářením, výkyvy teplot a dalšími vnějšími vlivy. Uvnitř pracuje chladicí systém, který odvádí přebytečnou tělesnou teplotu. Současně je nutné zbavovat vydýchaný vzduch oxidu uhličitého a vodních par a přivádět nový kyslík. Zařízení na regeneraci vzduchu je umístěno na zádech.
První čínský dobyvatel kosmu Čaj Č-jang vystoupil do kosmického prostoru v září 2008 díky originálnímu čínskému skafandru. „Oblek“ měl hmotnost 120 kg a jeho vývoj stál v přepočtu 75 milionů Kč.

Související články
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz