Je jasnovidectví unikátní schopnost, či jen mistrný klam?

Příznivci Harryho Pottera vědí, že Škola čar a kouzel v Bradavicích měla mezi volitelnými předměty také jasnovidectví. Tentokrát však nejde o výmysl spisovatelky – jasnovidectví (paragnózie) má velice prastaré tradice.Příznivci Harryho Pottera vědí, že Škola čar a kouzel v Bradavicích měla mezi volitelnými předměty také jasnovidectví. Tentokrát však nejde o výmysl spisovatelky – jasnovidectví (paragnózie) má velice prastaré tradice.

Definuje se jako schopnost vidět bez pomoci zraku – díky mimosmyslovému vnímání (ESP). Jasnovidci mj. se zavázanými očima poznávají různé barvy, čtou myšlenky lidí. Vidí prožité události jiných osob, ale také lidské (i zvířecí) vnitřní orgány, takže diagnostikují případné choroby.

První prý byla Sibyla
Do dějin se zapsala bájná Sibyla, která měla působit v řeckých Delfách. Nebyla však toho jména jediná, neboť staří Římané tak označovali věštkyně obecně. Pojmenování pochází z latinského sibulla – prorok.
V raných dobách starověku se filozofové (Platon, Herakleitos), zmiňují jen o jedné věštkyni, později o více. Aristoteles uvádí až 10 věštkyň, v době starého Říma znali dvanáct Sibyl. Kumská Sibyla věštila ve skalní jeskyni; tu se podařilo archeologům najít. Později v jedné z nejznámějších věštíren – v Delfách – lidé označovali jasnovidné věštkyně jako sibyly (s malým s). Velký význam věštkyň dokazují i četná umělecká díla. Např. slavný Michelangelo v Sixtinské kapli za období let 1508–1512 namaloval na stropní fresce vedle sedmi proroků také pět sibyl.

Libuše, Nostradamus a ti druzí …
Naši přední umělci věnovali pozornost rovněž tuzemské věštkyni – Libuši, mytické postavě českých dějin, kněžně a manželce Přemysla Oráče. Její životní příběh poprvé popsala Kosmova kronika z počátku 12. století.
Avšak žili a žijí údajní jasnovidci skuteční. Nejslavnějším se stal Michel de Nostredame (1503–1556). Francouzský lékař, jasnovidec a prorok detailně popsal např. průběh 1. a 2. světové války, přistání na Měsíci, AIDS, teroristické útoky na New York a další události. (Jedná se však jen o aktualizující výklad jeho veršovaných proroctví.)
Americký „spící prorok“ Edgar Cayce (1877–1945) „pracoval“ v hlubokém spánku či hypnóze. V transu diktoval diagnózy a způsoby léčby, odpovídal na otázky o budoucnosti jednotlivců i celé země. Přitom nebyl vzdělaný a v bdělém stavu o dané tematice nevěděl nic!
Jeho krajan Ted Serios (1918–2006) údajně dokázal obtisknout myšlenku na fotografický
materiál. (Tato schopnost se v angličtině nazývá thoughtography, čili fotografie myšlenek.) Poprvé se představil světu v roce 1964 v americkém Chicagu, kdy před odborníky „nafotil“ několik obrázků, které si předtím vryl do paměti. Jak to dělá? Sedí, fotoaparát si opře o kolena tak, aby objektiv směřoval k hlavě. Když cítí, že přichází okamžik, kdy má v očích obraz – stiskne spoušť. Na filmu se objeví fotografie zhmotnělé myšlenky. Vědci u univerzity v Denveru, kteří ho sledovali, se domnívají, že může jít o dar podvědomého „já“, tvořícího viditelné fluidické tvary. Když dáme podvědomému „já“ za úkol, jak určitou věc vyřešit, docílíme úspěchu.

Jasnovidnost má řadu podob
Široká rodina jasnovidectví má různé příslušníky. Je to mj. jasnozřivost – schopnost vidět bez pomocí zraku jak do minulosti a přítomnosti, tak i do budoucnosti. Ve stejné časové relaci působí jasnoslyšnost – schopnost slyšet bez pomoci sluchu různé události.
Jasnovidci to využívají k předpovědím, věštbám do budoucnosti, ale také k objasnění minulosti. Podle jejich tvrzení pro ně není problémem mj. určit polohu míst, předmětů, osob apod. Tento dar mohou navíc používat, aniž by byli osobně na místě samém. Někteří netají, že pomáhají při vyšetřování kriminálních činů, tzv. rozklíčováním zatajených událostí, přesným popisem místa a času.
„Seriózní“ jasnovidci přiznávají, že mívají problémy, pokud se klienti domnívají, že odpovědí na každou otázku. To ovšem není pravda! I jasnovidnost má zákonitosti, které je nutno respektovat. Např. je tabu odpovídat na dotaz, kdy určitá osoba zemře. Jindy může jasnovidec mnohé naznačit, avšak jeho klient by poté měl vzít „osud“ do vlastních rukou.
Jde však o to, s jakou spolehlivostí se to daří. To by jasně neviděl ani Harry Potter!

PRO
Jana Bavorová, vědma
Jasnovidnost je zvláštní dar
Jasnovidnost znamená možnost vidět a slyšet za pomoci mimosmyslového vnímání. Těmito schopnostmi jsou obdařeni jen někteří lidé – a to odpradávna.
To, že nedokážeme ještě vše vědecky zdůvodnit, neznamená, že to neexistuje. Věda a výzkum velmi pokročily. Výsledky dokazují, že takové schopnosti jsou možné. Myslíte si i vy, že lidstvo je již na takové duchovní úrovni, že vše zná a již nic nového nepozná?
Co pro vás může udělat vědma? Může nahlédnout do vašich minulých životů, do celé minulosti. Vysvětlit karmické úkoly. Odhalit a odblokovat negativní události z karmických životů či z minulosti, tak abyste žili šťastně a spokojeně podle vašich potřeb. Může vám vysvětlit, kudy vede správná životní cesta, pokud jde o partnerství, mezilidské vztahy, správné povolání a další oblasti. Umí vysvětlit karmické souvislosti s vašimi blízkými a vaše úkoly pro život, se kterými jste přišli na tento svět.

PROTI
Prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc.,
představitel Českého spolku skeptiků SISYFOS
Jasnovidci vždy selhali…

Existence jasnovidectví nebyla prokázána. Při prověřování schopností jasnovidců se vždy zjistilo, že jde o šarlatány, kteří své kousky provozovali s pomocí jiných osob. Jasnovidci vždy selhali, když nabízeli, že zjistí místo, kde se nachází vrah, unesená osoba nebo ztracené dítě. Bylo také provedeno mnoho experimentů, které měly prokázat jasnovidné schopnosti. Pokud byl experiment proveden exaktně na seriózním pracovišti, byl výsledek vždy negativní – fyzika totiž nepředpokládá existenci další, dosud neznámé, síly. Žádné duchovní síly nebyly nalezeny. Nebyl nalezen žádný jiný receptor kromě buněk oční sítnice, který by byl schopen vnímat světelné vlny, Před časem se sice objevila tvrzení, že takové receptory jsou i jinde na lidském těle, např. v kůži podkolenní jamky, ale nic takového se nepotvrdilo.

Jak to vidí 21. STOLETÍ
Jasnovidectví nemá podle fandů připomínat osiřelý ostrůvek v moři zatím vědecky neobjasněných jevů. Je prý pouze jednou z mnoha podobných schopností určitých jednotlivců. Patří sem mj. telepatie – přenos dojmů, vjemů, představ a myšlenek od jedné osoby ke druhé, a to bez prostřednictví nám známých smyslů. Dále to je otoskopie – předvídání, telekineze, levitace či materializace.
Do oboru jasnovidectví spadají mj. kryptoskopie (vidění neviditelně ukrytých předmětů prostorově blízkých), prostorová jasnovidnost (znalost pochodů nebo událostí, smyslům dočasně nepřístupných) a časová jasnovidnost do minulosti i do budoucna. Člověk v hypnotickém hlubokém spánku prý má schopnost vidět předměty, osoby a děje vzdálené. Odkud se bere tento zdroj vědění? Někteří badatelé tvrdí, že vše, co zažijeme, je uloženo ve skupinové (kolektivní) mysli.
Uvedené psychokinetické fenomény už zkoumají i mnozí vědci. Někteří možnost jasnovidectví zcela odmítají. Jiní se domnívají, že jasnovidné schopnosti mohou mít jen někteří lidé – senzibilové (v angloamerickém světě označováni jako psychics).
Podle názoru 21. STOLETÍ jde o jevy nevysvětlitelné vědecky, známými fyzikálními i jinými přírodními zákony. Z tohoto důvodu je tedy jasnovidectví ryzím šarlatánstvím. Je jisté, že mnohdy se za jasnovidce vydávají iluzionisté, ba i šarlatáni ovládající sociální psychologii. Často s pomocí půvabné asistentky – s využitím různých mnemotechnických pomůcek a domluvených signálů – mistrně klamou publikum.


Více se dozvíte:
L. Kříž: Povídání v magických energiích, EUROMEDIA – IKAR 2008
J. Heřt: Slovník esoteriky a pavěd, Naklad. Věra Nosková, 2008
Věda kontra iracionalita, ACADEMIA, 1998
http://cs.wikipedia.org/wiki/
http://zahady.mysteria.cz

Čtenářská anketa internetového vydání 21. STOLETÍ
Jasnovidectví (paragnózie) – schopnost vidět údajně bez použití zraku – podle vašeho názoru je:
Možné u všech parapsychologů. 17%
Možné jen u některých zkušených senzitivních lidí. 18%
Šarlatánství, kdy tzv. jasnovidec klame svědky s pomocí pomocníků. 40%
Nevysvětlitelné z vědeckého hlediska, a tudíž nemožné. 15%
Nemám dostatek informací. 10%

Rubriky:  Zajímavosti
;
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce

Související články

Medaili Jaroslava Heyrovského obdržel profesor Pavel Hobza

Medaili Jaroslava Heyrovského...

Čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách...
Pomůcka pro koně – symbol štěstí

Pomůcka pro koně – symbol...

Podkova bývá považována za symbol štěstí, za jakýsi magický talisman. Její určení bylo a stále...
Na svět přišlo třetí letošní mládě vzácného nosorožce

Na svět přišlo třetí letošní mládě...

V Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se v polovině října...
České jabloně jsou vyhledávané po celém světě

České jabloně jsou vyhledávané po...

Odolné jabloně vyšlechtěné v Ústavu experimentální botaniky AV ČR slaví úspěch po...
Galaxii Andromeda někdo ukousnul…

Galaxii Andromeda někdo...

V galaxii Andromeda je vykousnutá obrovská díra o průměru bezmála 10 000...
Husice egyptská se u nás zabydluje

Husice egyptská se u nás zabydluje

Husice nilská neboli egyptská (Alopochen aegyptiaca) byla u nás ještě...
Aby rostliny netrpěly žízní

Aby rostliny netrpěly žízní

Ze spolupráce university v americkém Coloradu a společnosti AgriHouse vzešel...
Čína vyslala kosmonauty ke své experimentální vesmírné stanici

Čína vyslala kosmonauty ke své...

V pondělí 17. října odstartovala z čínského kosmodromu v poušti Gobi na severu Číny...
Jak se vyrábí potrubí z kameniny?

Jak se vyrábí potrubí z kameniny?

Kamenina je materiál, který se již velice dlouhou dobu používá pro výrobu...
Princip Foucaltova kyvadla

Princip Foucaltova kyvadla

Vzpomeňte si na hodiny fyziky! Ačkoliv se Země otáčí kolem své osy,...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uherská princezna Anna: Ze země prchla i s královskou korunou!

Uherská princezna Anna: Ze země...

Princezna Anna Uherská, dcera zemřelého uherského...
VIDEO: Podrobnosti o novém pozorování Bigfoota!

VIDEO: Podrobnosti o novém...

Máme tu další video údajného bigfoota! Záběry...
Poenari: Pravé sídlo hraběte Drákuly?

Poenari: Pravé sídlo hraběte...

Ačkoliv se má všeobecně za to, že Drákulovým hradem...
Život na ropných plošinách: Peklo nebo vysněný ráj introvertů?

Život na ropných plošinách: Peklo...

Ostrůvky izolace bičované nelítostným oceánem, každý...
VIDEO: Skutečná loď duchů?

VIDEO: Skutečná loď duchů?

Hořejší jezero na hranici mezi Kanadou a USA je...
Syndrom RBF: Nejsem naštvaná, prostě tak vypadám!

Syndrom RBF: Nejsem naštvaná,...

Zachytit úsměv Victorie Beckhamové je téměř nadlidský...
Poklad čekající na svého majitele: Leží u břehů Floridy?

Poklad čekající na svého majitele:...

V roce 1701 vypukne tzv. válka o španělské dědictví....
Lovci duchů v ČR: Jak vypadá skutečný střet se záhrobím?

Lovci duchů v ČR: Jak vypadá...

Myslíte si, že lovci duchů patří jenom do amerických...
Proč jsou černoši tmaví? Jejich kůže je totiž výrazně odolnější!

Proč jsou černoši tmaví? Jejich kůže...

Co vedlo k tomu, že lidé mají různou barvu...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.