Domů     Technika
Budeme mít v počítačích miniaturní ledničky?
21.stoleti 18.10.2008

Odpověď na tuto otázku nalezli autoři projektu Suresh Garimella a Eckhard Grollve Výzkumném centru pro nové technologie chlazení na Purdue University v americkém státě Indiana.

Vývojáři totiž pracují na zbrusu novém, převratném způsobu chlazení procesorů a grafických karet v počítačích a noteboocích. Nová technologie už je potřeba jako sůl. Jedinou brzdou další miniaturizace počítačů a zvyšování jejich výkonu je totiž přehřívání jejich elektronických čipů.

Větráky to nestíhají
Konvenční chladicí techniky používají miniaturních větráčků, s jejichž pomocí cirkuluje vzduch mezi žebrovím chladiče. Podobný princip využívá i vodní chlazení. Tyto druhy chlazení však dokážou ochladit čipy pouze na teplotu okolního prostředí, což je nedostačující zejména v horkých dnech či ve vytápěných místnostech. Přehřívání elektronických součástek pak má za následek časté poruchy a zkracování životnosti počítačů.

Nastupuje mikrolednička
Nová technologie chlazení však pracuje úplně jinak. Jde vlastně o miniaturní ledničku s vlastním kompresorem, který neustále přečerpává chladicí směs. To všechno se musí vejít na destičku, ne větší než nehet palce. Jak se zdá, vědcům se již podařilo tento problém vyřešit. Miniaturní kompresor se skládá z několika tenounkých plastových membrán, které se smršťují a roztahují, čímž přečerpávají chladivo, kterého obsahuje přístroj vzhledem ke své velikosti pouze pár kapek. Chladivo se přitom pohybuje stovkami minikanálků, tenčích než lidský vlas. Pohyb membrán potažených ultratenkou vrstvičkou kovu je založen na využití elektrostatických nábojů.

Nové počítače do kapsy
Nové chladicí kompresory budou zapotřebí pro počítačové čipy budoucnosti, které odhadem  vyprodukují 10x více tepla než dnešní mikroprocesory. Možnost ochladit čipy pod teplotu okolí má význam zejména pro výrobu silnějších a menších počítačů.
Nově vyvíjený systém chlazení má navíc tu výhodu, je jej lze takřka bez omezení rozšiřovat. Miniaturní kompresory se totiž dají bez větších problémů spojovat k sobě a vytvářet tak pro výkonné počítače celá chladicí pole o padesáti nebo 100 kompresorech. Výkon chlazení přitom stoupne o neuvěřitelných 250 %. Jediné, co zatím brání osazovat tyto nové miniledničky do počítačů, je jejich vysoká cena. Výroba požaduje cenu pod 30 dolarů za kus a současné náklady jsou zhruba pětkrát vyšší.

Jak se chladí počítače?
*Doposud je nejrozšířenější chlazení vzduchem, tedy pomocí ventilátoru. Výhodou je jednoduchá montáž, jednoduchá manipulace s PC, napájení ze zdroje a nízká cena. Jeho nevýhodou je nižší kvalita chlazení, postupné zanášení ventilátoru prachem a hluk ventilátoru.
*Tiššího a kvalitnějšího chlazení dosáhneme pomocí vody. Vodní chladiče jsou tiché, mají vyšší výkon, ale jejich nevýhodou je vysoká cena, větší nároky na prostor a poměrně složitá montáž.
*V počítačích se dnes používají i tzv. pasivní chladiče, což jsou vlastně destičky z teplovodivého materálu, z jedné strany hladké a z druhé žebrované, které odvádějí teplo přímo z určitých součástek. K tomuto účelu se někdy používají i speciální teplovodivá lepidla.

Související články
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz