Domů     Technika
Dovedou nás lasery k čistší energii?
21.stoleti 19.12.2007

Vědci z jedenácti zemí pod vedením britských výzkumníků zjišťují možnosti použití zvláště silných laserů k napodobení fyzikálních podmínek ve středu Slunce. Právě tam totiž dochází k jaderné fúzi. Pokud by byl tento projekt úspěšný, mohl by významným způsobem přispět k řešení světové energetické krize, aniž by trpělo životní prostředí.Vědci z jedenácti zemí pod vedením britských výzkumníků zjišťují možnosti použití zvláště silných laserů k napodobení fyzikálních podmínek ve středu Slunce. Právě tam totiž dochází k jaderné fúzi. Pokud by byl tento projekt úspěšný, mohl by významným způsobem přispět k řešení světové energetické krize, aniž by trpělo životní prostředí.

Vědci připouštějí, že cesta ke komerčnímu využití těchto výzkumných prací bude ještě velmi dlouhá, ale použití výkonného laseru považují za velmi slibné. Projekt ponese název HiPER (High Powered laser Energy Research) a Evropská unie jej po dobu následujících sedmi let hodlá finančně zabezpečit. Na jeho konci by měl stát plně funkční zkušební reaktor.


Náklady na projekt zřejmě převýší 50 milionů euro (téměř půldruhé miliardy korun). Částka se zdá být závratná, ale když ji srovnáme s cenou jednoho kilometru dálnice, který stojí v Česku téměř miliardu korun, není to zase až tak moc. Odborníci ovšem upozorňují, že stavba reaktoru může stát až neuvěřitelných půl miliardy eur. Ovšem, každá investice do hledání čistých forem energie se jistě vyplatí.

Neztratit krok s Američany
Evropská unie označila britský projekt jako prioritní. Byl navržen tak, aby Evropa udržela kontakt s obdobným americkým projektem National Ignition Facility (Nif), který se uskutečňuje v Livermore v Kalifornii. Američané chtějí svou práci dokončit v roce 2010 a podle fyziků může mít laser Nif dostatečný výkon k tomu, aby nastartoval jadernou fúzi. Jak mnoho této energie bude zapotřebí, ukázaly již podzemní zkoušky jaderných zbraní v osmdesátých letech v nevadské poušti.
Výzkumné práce v Británii se uskutečňují v Oxfordshire na laseru Vulcan, který by měl být nejsilnější na světě. Ředitel vědeckého pracoviště Central Laser Facility Mike Dunne k tomu uvedl: „Úspěšný experiment svět určitě zaznamená a politici budou přemýšlet jak ho využít.
Pokud se dosáhne jaderné fúze, uvolní se velké množství využitelné energie, v což fyzikové již dlouho doufají. Předpokládají, že se při jaderné fúzi spojí dva atomy vodíku v jeden atom hélia. Při tomto spojení se „ztrácí“ malé množství hmoty, ale zároveň se objevuje velké množství energie, jak už předpověděla slavná Einsteinova rovnice.“
Na rozdíl od dosud využívané štěpné reakce v jaderných elektrárnách, jaderná fúze vytváří mnohem menší množství jaderného odpadu. Navíc, jeho radioaktivita je ještě nižší, než radioaktivita odpadu, který produkují nemocnice v odděleních nukleární medicíny. A obavy z nekontrolovatelné štěpné reakce? Nejsou na místě, protože při jaderné fúzi nic podobného nastat nemůže. Druhý Černobyl tedy v tomto případě rozhodně nehrozí.

Jak funguje jaderná fúze?
Termonukleární reakce, či jaderná fúze, je proces při kterém dochází ke sloučení atomových jader a tvorbě těžšího jádra. Během této reakce se uvolňuje ohromné množství energie. Pokud by se tuto energii podařilo efektivně využít, stačilo by na veškerou lidskou spotřebu proudu jen několik elektráren a minimum paliva. Termonukleární reakce probíhá v jádrech hvězd, nebo ve vodíkových bombách, tedy za podmínek, které současná věda zatím není schopná udržet trvale.

Související články
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz