Domů     Zajímavosti
Teleportace na 144 kilometrů
21.stoleti 19.12.2005

Rakouští vědci z vídeňské Akademie věd hodlají uskutečnit ambiciózní projekt. Vědecký tým profesora Antona Zeilingera chce provést teleportaci částic mezi kanárskými ostrovy La Palma a Teneriffe.Rakouští vědci z vídeňské Akademie věd hodlají uskutečnit ambiciózní projekt. Vědecký tým profesora Antona Zeilingera chce provést teleportaci částic mezi kanárskými ostrovy La Palma a Teneriffe.

Pokus o nový světový rekord
Vypadá to jako sci-fi, ale schopnost teleportovat částice už lidstvo pomalu začíná ovládat. Rakouští fyzici dokonce drží světový rekord ve vzdálenosti teleportace, jehož hodnota činí 7,8 kilometrů. Při jeho uskutečnění Zeilinger se svými kolegy přenesl pomocí optického vlákna polarizační stavy fotonů. Vlastnosti fotonů a jejich přenášení jsou hlavním centrem pozornosti vědců z vídeňského institutu.
 „Novým experimentem chceme teleportaci ještě více prozkoumat a zjistit, zda je omezena vzdáleností,“ řekl Thomas Jennewein z Institutu pro kvantovou optiku a kvantové informace z Rakouské akademie věd. Pokus bude vypadat tak, že jak na ostrově La Palma, tak na ostrově Tenerife budou v nadmořské výšce 2 400 metrů umístěny dvě pozorovatelny. Z pozorovatelny v La Palma bude vyslána informace o fotonu směrem na 144 km vzdálený Teneriffe. Tam by ji měl lapit teleskop optické observatoře.

Rozložit a zase složit!
Teleportovat lze jak vlastnosti fotonů, tak třeba i hmotných částic. Vlastní teleportace spočívá v tom, že se určitá informace nejprve rozloží a o nepatrný zlomek vteřiny později se znovu složí do původní podoby na jiném místě. Australané v roce 2002 dokázali teleportovat laserový paprsek na vzdálenost jednoho metru. Před dvěma lety pak tímto způsobem dokázali přenést i vlastnosti zvukového záznamu.

Přenos i z vesmíru
Rakouský experiment je jen předstupněm ke zkušebnímu přenosu částic do vesmíru. Vídeňští vědci mají v plánu experiment z teleportací fotonů na Mezinárodní kosmickou stanici, která je známa pod zkratkou ISS. Americká vláda již z Rakouska obdržela žádost o využití ISS k tomuto pokusu. Zároveň se vídeňská akademie poohlíží v Evropě po špičkových fyzicích, kteří by se na tomto projektu rovněž podíleli.
Plán počítá s tím, že se na ISS umístí zdroj fotonů a odtud budou jejich vlastnosti posílány na dvě stanice, které budou umístěny na Zemi.

Nejen pro zpravodajské služby…
 Pokud budou experimenty s teleportací úspěšné, lze očekávat její brzké využití i v praxi. Teleportace by se mohla nejlépe využít v bankách, pojišťovnách a telekomunikacích. Vzhledem k její bezpečnosti by se jistě hodila i zpravodajským službám celého světa. Je to první článek řetězce, na konci kterého by měly být superrychlé kvantové počítače.

Kvantový propletenec
Albert Einstein nazýval teleportaci strašidelným dálkovým účinkem. Její princip spočívá ve vytvoření dvojice fotonů, které mezi sebou reagují tak, že jejich kvantové vlastnosti jsou navzájem provázány. Tento proces fyzici nazývají kvantové propletení. Pokud se tyto fotony následně oddělí, lze pak změřit vlastnosti jednoho fotonu a poté jej zničit. Pak dochází k okamžitému přenosu vlastností na druhý foton, přestože je od původního fotonu vzdálen. Ovšem k tomu, abychom se mohli teleportovat tak, jak to známe ze seriálu Star Trek nebo z filmu Moucha je přece jen ještě velice daleko.

Předchozí článek
Související články
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
Tuto otázku si položili vědci z Friedrich Alexander Universität v Německu a hledali na ni odpověď. Zkoumání podrobili chemikálie obsažené v tělesném pachu, jejichž koncentrace se liší u kojenců a dospívajících. Malé děti voní rodičům příjemně, jako květiny, zato při zachycení tělesného pachu puberťáků, kteří nepoužili deodorant, sebou nejeden rodič trhne a nakrčí nos. V […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz